İcra ve iflas hukukunda ihalenin feshi nedenleri
The reasons of the termination of the auction in enforcement and bankruptcy law
  1. Tez No: 191883
  2. Yazar: ALPER BULUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖzetBir kamusal işlem olan cebri açık artırma ile satışın (ihalenin) hukukauygunluğunu şikayet üzerine denetleyen icra mahkemesi, söz konusu işlemingeçerliliğini etkileyen bir sakatlık belirlemesi halinde, cebri icra işlemini iptal eder(m. 134).İİK m. 134'te ihalenin feshi nedenleri tek tek gösterilmemiştir. İhalenin feshinedenleri, doktrin ve Yargıtay uygulanmasında, artırmaya hazırlık aşamasındakihatalı işlemler, ihale yapılması sırasındaki hatalı işlemler, ihaleye fesat karıştırılmışolması ve alıcının taşınmazın önemli nitelikleri hakkında hataya düşmüş (veyadüşürülmüş) olması olarak sayılmıştır. Bunun yanında, artırmaya hazırlık işlemleriöncesinde var olan bir kanuna aykırılık veya yolsuzluk nedeniyle de yapılan ihaleninfeshi talep edilebilir.Satışa (artırmaya) hazırlık işlemleri sırasında, ilan, artırma şartnamesi,kıymet takdiri, mükellefiyetler listesi gibi bir takım şekli unsurlar icra memurutarafından yerine getirilir. Artırma işlemi ile ilgili fesih nedenleri, satışın yapılacağıyer ve zaman, en az ihale bedeline ulaşılmış olması gibi bir takım fiziki şartlardaortaya çıkabilecek usulsüzlüklerdir.Artırma öncesi yapılan işlemler sırasında veya artırma işlemi sırasında,artırmanın usulüne uygun bir biçimde ilerlemesini engelleyen kanuna ve ahlakaaykırı olumsuz davranışlar artırmaya fesat karıştırılma olarak değerlendirilir.Alıcının, artırma sonunda ihale ile mülkiyetini kazandığı malın önemli (esaslı)niteliklerinde hataya düşmüş (veya düşürülmüş) olması, ihalenin feshi nedeni olarakkabul edilmiştir.Anahtar Kelimeler : İhale, İhalenin Feshi, Şikayet
Özet (Çeviri)
AbstractThe Court of Execution audits the legality of the forced auction sale(bidding), a public transaction. If the Court determines a disability which effects thementioned transaction, then it cancels the compulsory performance transaction itself(EBL art. 134).The reasons of the termination of the auction sale are not stated one by onein art. 134 of the Execution and Bankruptcy Law (EBL). According to the TurkishDoctrin and Supreme Court of Appeals, the reasons of the termination of the auctionsale are counted as: the faulty transactions at the preparation of the auction, thefaulty transactions during the auction, to rig a competitive bidding process and/orthe buyer (taker) should have fallen (or caused by others to fall) into error on theessential qualities of the immoveable. Nevertheless, it is possible to request thetermination of the auction sale according to an illegality or an unlawful action whichexists before the preparatory transactions.In the sale (auction), during the preparatory transaction, the bailiff (executionofficer) arranges some formal elements such as decleration, conditions of auction,value appreciation (appraisal), and the list of obligations. The reasons of thetermination concerned with the auction sale are, the lack of methods in the place andtime of the sale, in the attaining of the lowest auction prece, and etc.Transactions before or during the time of auction shall consider as to rig acompetitive bidding process, if these transactions are illegal and immoral acts whichare preventing the auction to proceed as regard by the law. It is admissable as areason for termination the auction that if the buyer (taker) found himself in aposition that he had a fundemantal mistake on the essential qualities of the good.Key Words : Auction, Termination of the auction, Complaint