Tanzimat Döneminde Osmanlı-Fransa ilişkileri (Askerî, ekonomik ve kültürel) 1839–1876
Ottoman-France relations in the Tanzimat Period (Military, economic and cultural) 1839–1876
- Tez No: 708179
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada Tanzimat Devri (1839–1876) boyunca, Fransa ve Osmanlı devleti arasındaki kültürel, iktisadi ve askeri münasebetler ele alınmıştır. Araştırma konusu belirlenirken Osmanlı devletinin dış ve iç siyasi münasebetleri kapsamında Fransa'nın Osmanlı devletindeki tesiri incelenmiştir. Bu anlamda Tanzimat Devri'nde meydana gelen gelişmelerin Fransa ve Osmanlı devleti arasındaki kültürel, iktisadi ve askeri münasebetlerine nasıl tesir ettiği bu tezin hedefini teşkil etmektedir. Araştırmanın varsayımı anlamında, Fransa'nın Osmanlı devletinin bütün siyasi faaliyetlerinde bu devirde etkili olduğu kabul edilmiştir. Literatürde Osmanlı devletinin Tanzimat devrinde Fransa ile olan kültürel, iktisadi ve askeri münasebetleri müstakil ve çok ayrıntılı bir şekilde inceleyen bir araştırmayla karşılaşılmamıştır. Bu açıdan bu araştırmanın literatüre katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Araştırmanın neticeleri anlamında çıkarılan bulgular önem arz etmektedir. Bu anlamda Fransa, Tanzimat devrinde Osmanlının kültürel yaşamında önemli bir etki gücüne sahiptir. Bu tesirde en büyük etkenin Fransızca olduğu görülmektedir. Öte yandan Fransa'nın Avrupa politik yaşamındaki etkin kuvveti de Fransa kültürünün onaylanmasını daha kolay hale getirmiştir. Bu sebeple Osmanlı batılılaşmasında Fransız etkisi daha yoğun olmuştur. Nitekim bu devirde Osmanlı idari sisteminde Fransa etkisi, Fransa'ya daha yakın duran ve Fransa'nın desteğine gereksinim duyan idareciler vasıtasıyla olurken, hukuki ve idari yapıda Fransa örneğine uygun değişimler yapma isteği artmıştır. Bu dönemde Osmanlı devletinin Fransa'yla olan ticareti beş kat artmıştır. Bununla beraber mali ve ticarî sahalarda Fransa'ya verilen ayrıcalıklar, sonrasında değişik ticarî sözleşmelerle diğer Avrupa devletlerine de verilmiştir. Osmanlı yenileşmesi özellikle askeri ve siyasi sahada, Fransa tesiriyle başlamıştır. Ancak Osmanlı devletinin içinde bulunduğu şartlar çerçevesinde bahse konu ettiğimiz bu devirden önce ve sonra ise Osmanlıda bulunan Almanya nüfuzu yükselmiştir. Siyasi, askeri ve iktisadi yönlerden bakıldığında Tanzimat devri, devletlerarası rekabet ve devletin kendi iç sorunlarıyla başetme çabasında Fransa'nın desteği bir argümandır. Siyasi iktisadi ve askeri ilişkilere bağlı olarak bir süre Fransa, İngiltere ve bir süre de Almanya ön plana geçmiştir. Fransa'nın bu dönemde Osmanlı devleti üzerinde etkinliğinin artmasında şüphesiz İhtilalin temel özelliklerinin zemininde kadim Fransa dostluğu bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, military, economic and cultural relations between the Ottoman Empire and France were examined during the Tanzimat Period (1839 – 1876). In the context of the internal and foreign political relations of the Ottoman Empire, France's influence in the Ottoman Empire was questioned. Therefore, the purpose of this thesis is how the developments in the Tanzimat Period affect the military, economic and cultural relations between the Ottoman State and France. In the context of the assumption of the study, it was assumed that France was active in all the policies of the Ottoman Empire during this period. There was no study in the literature that detailed the military, economic and cultural relations of the Ottoman Empire with France during the Tanzimat period. In this respect, it is thought that this study will close the gap in the literature. For the findings obtained in the study literature and literature review were conducted.The findings obtained in the context of the results of the study are important. In this context, France had an important impact on the cultural life of the Ottoman Empire during the Tanzimat period. The most important factor that affects this is the dominance of French as a foreign language in education systems. In addition, the dominant power of France in European political life facilitated the approval of the French culture. Therefore, the influence of French has a great importance in the Westernization of the Ottoman Empire. However, the preparation of the administrative order of the Ottoman Empire by modelling from France led to the managers becoming dependent on French aid, so France was the country that had the most influence on the administrative and legal developments during this period. However, the privileges offered to France in commercial and financial fields have also begun to be recognized in other European countries with increasingly different commercial contracts. Therefore, it can be said that these privileges have negative effects on the economy of the Ottoman Empire. On the other hand, the Ottoman state entered a period of renewal under the influence of France. It should be pointed out that France has a temporary influence on Ottoman Empire which occurred only during the Tanzimat era.