Babalık davası
Paternity suit
- Tez No: 191904
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FULYA ERLÜLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜBABALIK DAVASIAdnan AKINÖzel Hukuk Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüDanışman: Yrd. Doç. Dr. Fulya ERLÜLEHukuk düzenimiz tarafından kabul edilmemesine rağmen toplumumuzun önemlibir kesimi tarafından meşru görülen ?imam nikahı?, bütün toplumların ve hukukdüzenlerinin sorunu olan ?evlilik dışı çocuklar? meselesini, bizim toplumumuzaçısından da büyük bir sorun haline getirmiştir. Evlilik içi çocuklara nazarandaha elverişsiz konumda olan evlilik dışı çocukların hukuki durumları daimaeleştiri konusu olmuş; ancak 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılıTürk Medeni Kanunu ile, eleştirilen bu eşitsizliklerin büyük bir kısmı ortadankaldırılmıştır. Babalık davası başlıklı bu çalışmada, evlilik dışı çocuğunu kendirızası ile tanımayan baba ile çocuk arasında hakim hükmü ile soybağı ilişkisikurulmasını sağlayan babalık davası, Türk Hukukundaki yeri ve uygulamasıbakımından incelenmiştir. Babalık davasında karşılaşılan en önemli sorun olanbabalığın ispatı, tıp biliminin gelişimi nedeniyle artık sorun olmaktan çıkmış vegünümüzde DNA testi ile davalının çocuğun babası olup olmadığı kesin olaraktespit edilmeye başlanmıştır. DNA testinin babalık davasında en önemli delilhaline gelmesi, yapılacak test için kan ve doku vermekten kaçınan davalı veüçüncü kişilere karşı nasıl davranılacağı konusunda kanun koyucuyudüzenleme yapmaya itmiştir. Yine, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile davanınbazı kişilere mahkemece kendiliğinden ihbarını öngören ?re'sen ihbar? kurumuilk kez Türk Hukukunda yerini almış ve bu düzenleme, ihbarı alan kişilerindavaya ne şekilde ve hangi yetkilerle katılacakları konusunda birtakım sorunlarıda beraberinde getirmiştir. Bu çalışma ile, babalık davası ve bu davadakarşılaşılan sorunlar tüm yönleriyle incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPATERNITY SUITAdnan AKINDepartment Of Private LawAnadolu University of Social Sciences InstituteAdvisor: Assistant Profesor Fulya ERLÜLEThe religious wedding which is accepted as a legal status by a great part of oursociety altough not allowed by our law system, has made the problem muchbigger than the children born out of marriage (the illegitimate children) problembelongs to all societies and law systems, as for our society. The illegitimatechildren?s legal status, who are in poor conditions less than the children born inmarriage, are always the subject of criticism, but by The Turkish Civil Codenumbered 4721 and in force at the date of 01.01.2002, a major part oftheinequalities which are being criticized were ended. This study named as?The Paternity Suit? which maintains to determine a lineage relationshipbetween the child and the father who never accepts his illegitimate child before,via by a judge order, is examined as for its place in Turkish Law and its practice.The biggest problem in an paternity suit, the proof of paternity is easily beingsolved by the improvements of medical sciences and it is being absolutelydetermined if the plaintiff is the father of child or not by the DNA test, in today.The DNA test becoming the most important proof, makes the legislator tosystematize the actions against the plaintiff and the third parties who refuses togive blood and tissue for a determined test. Beside these ?the sua spontenotice? system which provides to notice the suit to some persons sua sponte bythe court, is firstly brought to Turkish Law System, by the 4721 numberedTurkish Civil Code; and this legislation brings some new problems such as howthose person get those notices will participates into the suit carrying whichpowers and following which procedures. The paternity suit and the problemsfaced on this suit are being examined with its all directions by this study.