Babalık davası
Paternity case
  1. Tez No: 262667
  2. Yazar: TUĞBA AKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ELÇİN GRASSİNGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çalışmamızın konusu 2002 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı Medeni Kanunun'da düzenlenen babalık davasıdır. Babalık davasının amacı, evlilik dışı ilişkiden doğan ve hiç bir erkeğe soybağı ilişkisi yönünden bağlı bulunmayan çocukların, babaları yönünden hukuki olarak soybağı ilişkisinin, hâkim hükmü ile kurulmasını sağlamaktır. 4721 sayılı Medeni Kanunumuz, 2002 yılına kadar yürürlükte olan 743 sayılı Eski Medeni Kanunumuzun soybağı ile ilgili hükümlerinde köklü değişiklikler yapmıştır. Babalık davası da bu değişklikten önemli derecede etkilenen kurumlardandır. Bu değişikliklerin temelinde ise son yıllarda gerek uluslararası hukukta gerekse ulusal hukuklarda çocuk haklarının gittikçe önem kazanması ve çocuk yararının üstünlüğü ilkesinin giderek evrensel bir hukuk ilkesi haline gelmesi yatmaktadır. Evlilik dışı ilişkiden doğan çocuklar da, genel olarak tüm çocuklar lehine oluşan hukuki gelişmelerden, en olumlu yönden etkilenen çocuk grubudur. Çalışmanın amacı babalık davası ile ilgili hukukumuzda yer alan düzenlemeleri doktrinin açıklamaları ve Yargıtay'ın bu konudaki içtihatları ışığında incelemektir. Bu incelemeler sırasında ise gerek görülen noktalarda Eski Medeni Kanunumuzun konu ile ilgili hükümlerine de karşılaştırmalı olarak yer verilmiş; ayrıca hukukumuzun konu ile ilgili düzenlemeleri yer yer eleştirel bir bakış açısı ile incelenerek, çocuk lehine yorum ve çocuk yararının üstünlüğü ilkesi gibi günümüzde evrensel hukuk kuralı haline gelen ilkelerin temelinde, çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The topic of our study is the paternity case, arranged by civil code law no.:4721 which came into force in 2002. The aim of paternity case is establishing the blood line relation for the children who were born illegitimate and have no blood line relation to any other men, in terms of paternity by judgement of judge.The Civil code law no: 4721 had significant alterations the civil code law no.: 743 which were in use until 2002 in terms of blood line relation. Paternity case is one of the topics affected by these alterations. Child?s rights are becoming more and more important both in national and international law and also the supremacy of child?s benefits is gaining a status of universal law principal. These are the fundamental needs for alterations made in civil code. The aim of our study is analysing the arrangements in our national law in light of explanations in jurisprudence and interpretation of Supreme Court of Appeals. Furthermore after criticising some judgements which were made according to our national law, some proposals are made in lights of universal law principals such as construction in favour of child or supremacy of child?s benefits.