Babalık davası
Paternity suit
- Tez No: 382200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Evlilik dışı doğan çocuk ile babası arasındaki soybağının kurulması yollarından biri olan babalık davası çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, babalık davasının önemini vurgulamak, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile babalık davasında getirilen yenilikleri incelemektir. Çalışma kapsamında doktrindeki açıklama ve görüşlere yer verilmiş, süreç içerisinde mevzuatta yapılan değişiklikler üzerinde durulmuş, 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi ile kıyaslamalar yapılmış ve ilgili bölümlerde Yargıtay kararlarına yer verilmiştir. Yapılan düzenlemeler sonrası gelinen noktada, babalık davası sonucunda çocuk ile babası arasında kurulan soybağı ilişkisi, evlilik içi doğan çocukla babası arasında kurulan soybağı ilişkisiyle aynı hükümlere tabi olmuştur. Anahtar Kelimeler : Soybağı, Soybağının Kurulması, Babalık Davası, Babalık Karinesi,Babalık Davasının Sonuçları
Özet (Çeviri)
The paternity suit, which is one way to establish filiation between the extramarital child and the father, is the subject of this work. The aim of this work is to emphasize the importance of the parternity suit and to examine the changes of the article 4721. In the context of this study, statements and opinions in the doctrines are given place and the changes on the statue that are done during the period are dwelled on, comparisons are made between the Article 743 and decisions of Supreme Court of Appeals are given place. The points reached after the new regulations the filiation relation between the child and father as a result of the paternity suit and filiation that is established through marital relation have the same provisions. Key Words : Filiation, Establisment of Filiation, Paternity Suit, Presumption of Paternity, Results of Paternity