Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye'de ekonomik büyümeye etkisi-Çin ve Tayland ile karşılaştırmalı analizi
The effects of foreign direct investments on the economic growth of Turkey: A comparative analysis with China and Thailand
- Tez No: 191931
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL İBİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZETDo rudan yabancı sermaye yatırımları günümüzde her sektör tarafından ilgi iletakip edilen bir konu olup, ülkeler kendi ekonomilerine yabancı sermayeyi çekmek içinadeta yarı halindedirler. Bu çalı mada do rudan yabancı sermaye yatırımlarınınTürkiye'de ekonomik büyümeye etkisi, Çin ve Tayland ile kar ıla tırmalı analizi yapılarakortaya konulmu tur. Burada amaç, do rudan yabancı sermaye yatırımları olgusununyeniden tanımlanması, Çin, Tayland ve Türkiye'nin ekonometrik model yardımı ilekar ıla tırılarak ekonomik büyümede yabancı sermayenin etkisinin saptanması veTürkiye'de imdiye kadar gerçekle en do rudan yabancı sermaye yatırımlarınınsorgulanarak, yapılması gerekenlerin belirlenmesidir.Yapılan kar ıla tırma neticesinde, Türkiye'de ekonomik büyüme ile do rudanyabancı sermaye arasındaki do rudan korelasyonun bulunmasına kar ın istatistiksel açıdananlamlı olmaması, gelen fiili do rudan yabancı sermayenin miktar olarak az olmasındankaynaklanmaktadır. Çin ve Tayland'ın ekonomik büyümeleri ile do rudan yabancı sermayeyatırımları arasında korelasyon mevcut ve istatistiksel açıdan da anlamlıdır. Bununnedenlerinden en önemlisi Çin ve Tayland ekonomisinin yeni yatırımlarla büyümesindeyabancı sermayenin payının çok yüksek olması ve ülkeye giren fiili yabancı sermayeninkatma de eri yüksek sektörlere kaydırılabilmi olmasından kaynaklandı ı belirlenmi tir.ncelenen bütün ülkeler ve Türkiye için, sermaye birikimi ve ekonomik büyüme ilenegatif korelasyona sahip ?sıcak para-portföy yatırımları? ülkemiz sermaye piyasalarıiçindeki rolü yeniden de erlendirilmesi gereklili i ve bunun yerine do rudan yabancısermaye yatırımlarına yönelik çalı malara hız verilmesi zorunlulu u ortaya çıkmı tır.Do rudan yabancı sermaye yatırımlarının esas olarak yeni yatırım ve özellikle reel sektörkesiminde yapılan yatırımların ekonomik büyümeye olan etkisi rasyonel ve anlamlı olaraksaptanmı olup, yabancı sermaye politikalarının, finans sektörü ba ta olmak üzere, bunauygun olarak yönlendirilmesi gere i tespit edilmi tir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe issue of direct foreign capital investments is one followed closely by all sectorssince all countries are in constant competition to attract foreign investors to their economy.In this paper, the effect of direct foreign capital investments on the economic growth inTurkey has been analyzed in relation to those in China and Thailand. The purpose here is toredefine the concept of direct foreign capital investment, and to determine the necessarysteps to be taken by means of identifying the impact of these investments on economicgrowth via a comparison of the econometric models in China, Thailand and Turkey and theexamination of the direct foreign capital investments made in Turkey to this date.The results obtained indicate a direct correlation between the economic growth inTurkey and direct foreign capital; however, the fact that this correlation is not a statisticallysignificant one can be attributed to the investments being relatively small in amount. Thereexists a statistically significant correlation between the economic growth and direct foreigncapital investments in China and Thailand. The most important reason for this is thatforeign capital plays a prominent role in the growth of the Chinese and Thai economies,especially since these countries have been able to direct the actual foreign capital influxtowards the sectors with high added value.Based on the results of this paper, it is deemed necessary that the position held by hotmoney-portfolio investments in the capital markets in our country be reevaluated, andimpetus be given to efforts pertaining to direct foreign capital investments. The effect ofthese investments, most notably new investments and investments made in real sectors, oneconomic growth has been found to be rational and significant, which implies that foreigncapital policies especially in the finance sector should be redirected accordingly.