Türk bankacılık sektöründe sorunlu kredilerin varlık yönetim şirketlerince tasfiyesi, seçilmiş ülkeler ve Türkiye uygulaması
Liquida tion of non-performing loans in Turkish banking sector through asset management companies, selected countries and Turkey applications
  1. Tez No: 191930
  2. Yazar: HÜSEYİN SELİMLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
TÜRK BANKACILIK SEKTÖRÜNDE SORUNLU KRED LER N VARLIKYÖNET M Ş RKETLER NCE TASF YES , SEÇ LM Ş ÜLKELER VETÜRK YE UYGULAMASIHÜSEY N SEL MLERAnahtar Kelimeler : Banka, Bankacılık Sektörü, Varlık Yönetim Şirketi, Sorunlu Krediler,Türk Bankacılık SektörüÖzet : Sorunlu kredilerin tasfiyesinde varlık yönetim şirketi etkin kullanılan bir yöntemdir.Çeşitli ülkelerde merkezi ve merkezi olmayan varlık yönetim şirketleri kurulmuş vebankacılık sektöründe önemli bir role sahip olmuştur. Türk bankacılık sektöründe de sorunlukrediler önemli tutar ve oranlara ulaşmış, hem bankacılık sektörünü hem de reel sektörüetkilemiştir. TMSF'nun alacak satış ihaleleri, stanbul Yaklaşımı ve bankaların faaliyetlerisorunlu kredilerin çözümünde kullanılmış yöntemlerdir. Varlık yönetim şirketi yönetmeliğiyürürlüğe girmiş, 5411 sayılı Bankalar Kanununda da yer almıştır. Ancak, bugüne kadaramaçlandığı şekilde varlık yönetim şirketi kurulamamıştır. Çalışmamızda ülke örmekleriolarak G.Kore (Kamco), Malezya (Danaharta), Tayland (FRA,TAMC) ve Endonezya (IBRA)incelenmiştir. Türk bankacılık sektöründe, 2006 yılı itibariyle sorunlu kredilerin toplamkrediler içindeki payı %4,7 , aktif içindeki payı %2,4 ve toplam tutarı 7.496 milyon YTL'dir.Türkiye bankacılık sektöründe hem TMSF'nin %100 sahip olacağı hem de TMSF'nin ortakolarak yer alacağı varlık yönetim şirketleri ile ikili bir model önerilmektedir. Yenidenyapılandırma ile satışın birlikte yürütüleceği, mevcut sorunlu kredilerin çözümünün öncelikliolacağı,tüm bankaların sorunlu kredilerinin alınabileceği ancak çeşitli önceliklerin vekriterlerin olabileceği, TMSF'nin %100 sahip olduğu varlık yönetim şirketinin faaliyetsüresinin sınırsız, ortak olarak katıldığı varlık yönetim şirketinin sınırlı olacağı, bankalarıntüm sorunlu kredilerinin alınacağı ancak önceliğin ticari krediler olacağı, faaliyetinidurdurmuş firmaların kredi borçlarının satış, faaliyetine devam eden firmaların krediborçlarının yeniden yapılandırılacağı bir model önerilmektedir. Varlık yönetim şirketininfaaliyetlerinin etkin ve verimli olması için; BDDK tarafından muhasebe sistemi oluşturulmalı,tapu kayıtları merkezileştirilmeli, TCMB Risk Bildirim Cetvellerinde varlık yönetimşirketlerine devredilen sorunlu krediler de yer almalı, denetime tabi olmalı, bilgiler halka açıkolmalı, vergi resim ve harç istisnası olmalıdır.
Özet (Çeviri)
LIQUIDATION OF NON-PERFORMING LOANS IN TURKISH BANKING SECTORTHROUGH ASSET MANAGEMENT COMPANIES, SELECTED COUNTRIES ANDTURKEY APPLICATIONSHÜSEY N SEL MLERKeywords : Banks, Banking Sector, Non-performing Loans, Bank Loans, Asset ManagementCompany, Turkish Banking SectorAbstract : Asset Management Company (AMC) is a method used in the effective liquidationof non-performing loans. In various countries, centralised and decentralised assetmanagement companies have been established and have played an important role in theirrespective banking sectors. Similarly, non-performing loans (NPL) have reached a highamount and also rates in Turkish Banking Sector and affected both banking sector and firms,especially in the crisis periods. Many methods including non-performing loans sales of SDIF,Istanbul Approach and the liquidity facilities of banks have been used for resolving of non-performing loans. Asset Management Company regulation entered into force in 2002, BankAct No 5411 contains an article that regulates AMC. Yet, an asset management company thatfulfils the expectations could not be established so far. This study also examines theexperiences of some countries; namely S.Korea (Kamco), Malaysia (Danaharta), Thailand(FRA, TAMC) and Indonesia (IBRA). In the Turkish banking sector, as of 2006, ratio of non-performing loans in total loans is 4.7% ratio of non-performing loans to total asset is 2.4%and its total amount is 7.496 million YTL. We suggest a dual modal in which SDIF possess100% portion of an asset management company and also be a partner to other ones. Thefeatures of the suggested model are as follows; restructuring and disposition of loans shouldbe done together, disposition of present non-performing loans should be the primaryobjective, non-performing loans of all banks should be taken but some priorities and criterionsmust be determined, the activity period of AMC that the SDIF has 100% share must beunlimited where as the same period in AMC that SDIF acts as partner is limited, all non-performing loans of banks should be transferred and taken to AMC but corporate loansshould have a priority as oppose to individual loans, the non performing loans of non-operating companies should be disposed of immediately, NPL of operating companies mustbe restructured and be later disposed of. Suggestions for the effective asset managementcompany are as follows; Accounting system should be established by the Banking Regulationand Supervision Agency, property registrations should be centred, non-performing loanstransferred to AMC should be observed by the Central Bank of the Republic of Turkeythrough Risk Declaration Scales, AMC?s should be examined by audits, transparent to publicin terms of providing information and shall be exempt from all kinds of taxes, duties andcharges.