Cebeci kireçtaşının beton yapımında agrega olarak kullanılabilme özellikleri
- Tez No: 19194
- Danışmanlar: PROF.DR. KORAY GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
- I - 0 z Bu araştırma, İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Uygulamalı Jeoloji programında“Yüksek Lisans Tezi”olarak hazırlanmıştır. İnceleme alanının temelini İstanbul Paleozoyik istifinin en üst seviyesini oluşturan Karbonifer yaşlı Trakya formasyonu oluşturur. Üzerine Miyosen yaşlı Çukurçeşme ve Göngören formasyonları düşük açılı diskor dansla gelmektedir. Pleyistosen'de Belgrat Formasyonu, Çukurçeşme ve Göngören formasyonlarını diskordans olarak örter. Dere tabanlarında alüvyon çökelleri bulunmaktadır. Araştırma alanında, bu birimler yaklaşık KB-GD doğrultulu süreksizliklerden etkilenmişlerdir. Cebeciköy yakınlarındaki yüksek açılı ters fay buna bir örnektir. Jeoteknik incelemesinde Cebeciköy ve civarında bulunan Cebeciköy kireçtaşının beton yapımında agrega olarak kullanılabilme özellikleri Türk Standartları Enstitüsü'nün belirlemiş olduğu ilgili standartlara bağlı kalınarak incelenmiş ve BS-16 betonarme betonu yapılarak agreganın beton yapımında kullanılabilir bir yapı malzemesi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been prepared as“Post-Graduation Thesis”in applied Geology program at Positive Sciences of the Istanbul University. Carboniferous old Trace formation forming the top level of Istanbul. Paleozoic piling constitues the basis of study field. Miocene aged Çukur çeşme and Güngören formations are formed with low angle dis cordance on top. At Plistosen, Belgrade formation covers Çukurçeşme and Güngören formatios in discorance manner. There exist alluvion residues at the base af creek. These units are effected by discontinuities and unsteadinesses approximately with KB-GD direction in research field. The reerse dike with high angle near Cebeciköy is an example for this. The useability properties as agregate in the prodution of concrete of Cebeciköy limestone existing at Cebeciköy and nearby vicinity were examined in Geotechnical investigation and study by adhering to the relevant standards stipulated by the Turkish Standards Institute and consequenty by making BS-16 Reinforced concrete, it was determined that agregate is a construction material which can be used in the production of concrete.