Nükleer maddenin alçak sıcaklıklardaki transport katsayıları
Transport coefficients of nüclear matter at low temperatures
  1. Tez No: 19193
  2. Yazar: YUSUF ALİ ERKEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RIZA OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Nükleer madde bir etkileşen çok cisim sistemi olduğu için özellikleri gazlar ve sıvılarda olduğu gibi dengede ve dengede olmayan özellikleri diye ikiye ayrılır. Dengedeki özellikleri basınç, yoğunluk ve sıcaklık ara sında bir bağıntı ile verilen durum denklemi ile açıkla nır. Dengede olmayan özelliklerine örnek olarak viskozluk ve ısı iletkenlik katsayılarının sıcaklığa bağlılığını verebiliriz. Bu özellikleri belirlemek için sistemin den gede olmayan durumunu açıklayan bir kinetik denkleme gerek vardır. Bu denklem seyrek gazlar için Boltzmann denklemi, çok düşük sıcaklıklarda ise Pauli ilkesini içe ren Boltzmann denklemidir. ikinci bölümde Fermi sıvıları için Landau teori sini anlattık. Bu teoride kullanılan kinetik denklemi tartıştık. Daha sonra bu teoride kinetik denklemin çözüm lerini tartıştık ve bu çözümün transport katsayılarının hesaplanılmasında nasıl kullanıldığını gösterdik. üçüncü bölümde ise Nükleer madde için benzer he saplamaların nasıl yapıldığını gösterdik ve alçak sıcak lıklarda viskozluk ve ısı iletkenlik katsayılarını hesap ladık. Daha sonra da bu sayısal hesapları diğer sonuçlarla karşılaştırdık ve yorumladık. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis TRANSPORT COEFFICIENTS OF NUCLEAR MATTER AT LOW TEMPERATURES Yusuf Ali ERKEK Selçuk University Graduate of Natural and Applied Sciendes Department of Physics Supervisor: Doç. Dr. Rıza OGUL 1991, Page: 45 In this thesis, low temperature transport coeffi cients of nuclear matter have been calculated on the basis of the Landau Fermi-Liquid theory where the transport pro cesses are determined by the interaction of quasi-part ic- i les. We considered the problem of the viscosity and heat conductivity which involve the transport of momentum and energy, respectively, in nuclear matter. We observed that effective mass produces significant changes in the values of the coefficients at low temperatures. To make a com- parision, we also included the same coefficients with respect to the Chapman-Enskog approximation.