Türkiye'de yangın branşı hasar uygulamaları ve AB'ye üye ülkelerdeki işleyiş
Fire loss technics in Turkey and the operation in the EU countries
  1. Tez No: 191941
  2. Yazar: ŞULE AKSAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE GÜL BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Hasar tespiti ve değerlendirilmesi sırasında verilen hizmetin kalitesi mevcut ve yenimüşterilerin sektöre kazandırılmasını sağlayarak poliçe satışlarının olumlu yöndegelişmesini etkilemektedir. Bu nedenle, çalışma konusu olarak sigortacılığın vitrini olanhasar uygulamaları seçilmiş ve yangın branşında hasar uygulamaları olarak konusınırlandırılmıştır.Çalışma başlıca dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel olarak yangının veyangın sigortasının tanımı, tarihçesi, poliçelerin tanzimi, teminat kapsamı gibi hersigortacılık kitabında bulunabilecek bilgilere değinilmiştir. kinci bölümde Türkiye'deyangın hasarlarındaki uygulamalardan detaylı şekilde bahsedilmiştir. Üçüncü bölümdeyaşanmış yangın hasar örneklerine değinilmiş ve Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden birkaç örnek ülke alınarak ülkemizle karşılaştırılması yapılmıştır.Bu çalışmada, yangın branşında hasar uygulamalarının ne şekilde gerçekleştiği, hasarişleyişi, hasarda sovtaj, rücu ve hasarla ilgili diğer kavramlar irdelenmiştir. Öncelikleşuan ki varolan yapı incelenmiş ve süregelen yapıda hizmet kalitesini artırabilecek yenikavramlar ve yeni arayışlar ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Türkiye Sigorta Sektörüve Yangın Branşında Hasar Uygulamaları incelenerek pazar olarak AB'den hiç de geriolmayan ülkemizin yanlış uygulamalarla diğer ülkelerin nasıl gerisinde kaldığınınortaya çıkartılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The quality of service given during the damage survey and evaluation, has positivelyaffected the sales of policies development by bringing present and new customers to thesector.Therefore, loss practices, which is the showcase of the insurance, are chosen as thetopic of the study and the subject has been limited as loss practices in fire branch.The study is formed primarily of four parts. In the first part, generally, information thatcould be found in every insurance book, such as the definition of fire and fire insurance,history of fire insurance, issuing of policies , the extent of the coverage, were mentioned.In the second part, the procedures in the fire losses in Turkey were mentioned in detail.In the third part, experienced fire loss samples were mentioned, and by selecting severalEuropean Union member countries, comparison between Turkey and them were made.In this study, how loss applications are actualized in the fire branch, operation of claim,salvage of the loss, recovery and other concepts about loss were examined. Firstly, thepresent structure was examined, and new concepts and new researches to increase theservice quality in the continual structure were tried to be detected.It was aimed to show how our country dropped behind the other countries because ofwrong applications even it?s almost equal to the EU member countries by researchingthe Insurance Sector in Turkey and The Loss Applications in Fire Branch.