Dünya'da ve Türkiye'de Wing Tsun pazarlaması ve federasyonlaşma süreci
Marketing and federation process of Wing Tsun in Turkey and in the world
- Tez No: 370812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KESİM, YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, bir uzak doğu dövüş sanatı ve dövüş sporu olan Wing Tsun'un pazarlaması üzerine odaklanmaktadır. Çalışma kapsamı Ülkemiz'de yeterince tanınmayan bu spor branşının, pazarlama kanalları ile birlikte toplumda beklenen algının oluşmasına yardımcı olmaktır. Ülkemiz'de Wing Tsun yapan sporcuların görüşlerinden yararlanılmış, Wing Tsun organizasyonlarının katkıları nelerdir , eksik tarafları nelerdir, ne tür önlemlerin alınması gerekir, gibi sorulara yanıtlar aranmış, yeni kurulan federasyon çatısı altında neler yapılabileceği tartışılmıştır. Çalışmada pazarlamanın tüm işlevlerini ele alarak hazırlanan sorulara Derinlemesine görüşme yöntemiyle cevaplar alınmış, Ülkemiz'de Wing Tsun'un pazarlanmasında nelerden faydalanılabileceği araştırılmıştır. Görüşmelerden elde edilen bilgiler toparlanarak, gerek aynı fikirlerin, gerekse farklı fikirlerin ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Wing Tsun ve Escrima Organizasyonlarında WT'nin sadece savunma sanatı olduğu bir spor dalı olmadığı yönünde geleneksel görüşler vardır. Bu çalışma ile birlikte WT'nin savunma sanatı ve bir spor braşı olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Bu sene Wushu federasyonu altında kurulan Wing Tsun federasyonu ile birlikte WT'nin Ülkemiz'de daha yaygın spor branşı haline geleceğini umut ediyoruz. Wing Tsun yapan sporcuların özgüvenleri artan bir birey olarak, topluma daha faydalı olabilecekleri, WT'nin sosyalleşmeye etkileri, WT'nin diğer takım sporlarına etkisi, vücut koordinasyonu gelişimi, vücudun refleks gelişimi, vücudun dengesinin gelişimi üzerine araştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study focuses on the marketing of Wing Tsun, the sports and art of fighting that had arised in the far east. The study aims to help to the constitution of the expected perception of the society towards this sports activity and to the related channels of marketing, which activity yet is not efficiently recognized in our country. Points of view of the sportsmen have been utilized who are practising Wing Tsun in our country, to find out the organizational contribution of Wing Tsun, together with the precautions to be provided against aspects that are yet insufficient, and the proceedings to be carried out by the federation which is recently established. In this study, the process of Wing Tsun marketing and how we could market Wing Tsun in Turkey are explored in detail with in dept interview technique. The questions are prepared in accordance with marketing strategies or techniques and in dept interviews are done with participants and the results (answers) includes different ideas from various people. There is a traditional opinion that Wing Tsun is just a defense of art and not a sports branch. But; with this study we explain that Wing Tsun is both a defense of art and a sports branch. We expect WT will be a very pervasive sport branch with the foundation of Wing tsun federation that is founded as a branch of Wushu federation. The research also shows that; people who practive Wing Tsun can have a high level of self confidence and socializing with the positive effects of WT. Also, WT has positive effects over other sports, body reflex, body balance and body coordination.