İklim değişikliğinin Türkiye'de sigorta sektörü üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of climate change on the insurance sector in Turkey
  1. Tez No: 784356
  2. Yazar: TUĞÇE TORUSDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEPECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Sigortacılık, Economics, Finance, Insurance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İklim değişikliği, gezegendeki en büyük yaşamsal tehditlerden biri olmak ile beraber gerekli önlemlerin alınmaması halinde ekonomik sistem üzerinde de olumsuz etkiler yaratacağı aşikardır. İklim değişikliği gün geçtikçe etkisini arttırmakta ve büyük mali kayıplara sebep olmaktadır. Sigorta sektörü, iklim değişikliği sonuçlarından en çok etkilenen sektörlerin başında gelmektedir. Sigorta şirketlerinin hasar olması durumunda katlanmaları gereken maliyeti azaltmaları için araştırma, anlama, risk analizi ve risk yönetimlerine önem vermeleri gerekmektedir. İklim değişikliği sektör için bir risk olması ile birlikte yeni fırsatlarda yaratmaktadır. İklim değişikliğinin ortaya çıkardığı etkileri en aza indirmeye yönelik çalışmaların yapılması, farkındalık oluşturulması günümüzde zorunluluk haline gelmiştir. İklim değişikliği sebebi ile meydana gelen hava olaylarının şiddet etkileri; yıllık ortalama sıcaklık, yıllık toplam yağış miktarı ve ekstrem olay sayısı olarak sayılabilir. Bu çalışmada, iklim değişikliğinin kaza branşı, hastalık/ sağlık branşı, nakliyat branşı, tarım branşı ve yangın sigorta branşlarında ödenen tazminatlara etkisi incelenmiştir. 1990 – 2021 yılları arası beş branşta ödenen hasar tazminatları ve meteorolojik veriler standart birim kök testleri, yapısal kırılma analizleri ile sınanmış ve ARDL eşbütünleşme testi ile aralarındaki ilişki tespit edilmiştir. Değişkenler arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; İklim Değişikliği, Küresel Isınma, Sigorta, Parametrik Sigorta
Özet (Çeviri)
While climate change is one of the biggest threats to life on the planet, it is obvious that it will have negative effects on the economic system if necessary precautions are not taken. Climate change is increasing its impact day by day and causes great financial losses. The insurance sector is one of the sectors most affected by the consequences of climate change. Insurance companies need to give importance to research, understanding, risk analysis and risk management in order to reduce the cost they have to bear in case of damage. While climate change is a risk for the sector, it creates new opportunities. It has become a necessity today to carry out studies to minimize the effects of climate change and to raise awareness. Severe effects of weather events caused by climate change; the annual average temperature, the total annual precipitation and the number of extreme events. In this study, the effects of climate change on the compensations paid in the accident branch, sickness/health branch, transportation branch, agriculture branch and fire insurance branches were examined. Claims paid in five branches between 1990 and 2021 and meteorological data were tested with standard unit root tests, structural break analyzes and the relationship between them was determined by ARDL cointegration test. It has been determined that there are significant relationships between the variables. Keywords; Climate change, Global Warming, Insurance, Parametric Insurance