Türk ve Alman sigorta sektörlerinin alternatif risk transfer yöntemlerinin uygulanabilirliği açısından karşılaştırılması
The comparison of the alternative risk transfer methods in Turkish and German insurance sectors in respect of applicability
  1. Tez No: 191944
  2. Yazar: SONGÜL EYGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUNA OKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Meydana gelmesi durumunda kayıplara yol açan olaylar risk olarakadlandırılmakta olup risklerden korunabilmek için zamanla çeşitli yöntemlergeliştirilmiştir. Dünyada risk transferi konusunda en çok bilinen ve uygulanan yöntemsigortadır.İklim değişikliklerinin de etkisi ile son dönemlerde karşılaşılan katastrofikriskler artış göstermiştir. Bu artış beraberinde yeni çözüm arayışlarını getirmiş veoluşturulan yeni yöntemler Alternatif Risk Transfer (ART) teknikleri başlığı altındatoplanmıştır. ART uygulamalarının geçmişi yaklaşık 30 yıl öncesine dayanmakta oluphenüz çok yaygın bir kullanım alanına sahip değildir. ART ile ilgili uygulamalarda dahaçok bağlı sigorta şirketleri (captive) ve katastrofik bonolar kullanılmaktadır.Bu tez çalışmasında ART uygulamalarının tanıtılması ve istatistiksel biruygulama ile, Türk sigorta sektörünün dünya pazarındaki durumunu gösteren birargüman oluşturulması amaçlanmıştır.Tezin birinci bölümünde, risk kavramı tanıtılmış ve ART hakkında detaylı bilgiverilmiştir. İkinci bölümde ART'nin dünyadaki uygulamalarından söz edildikten sonraAlmanya'nın sigortacılık sektöründeki durumundan bahsedilmiştir. Ayrıca gelişmişülkeler arasında yer alan Almanya'da ART konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgiverilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise, Türkiye'deki sigortacılık faaliyetleri ve ARTyöntemlerine yaklaşım ele alınmış ve Almanya ile Türkiye'nin sigortacılığa ilişkinfinansal verileri varyans analizi kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk has been defined as the events of which that causes losses in case of occurrenceand there has been efforts for developing different protection methods. A widely used andapplied method for risk transfer is known as insurance.With the influence of recent climate changes, there has been an increase in the numberof catastrophic risks. That increase has brought the necessity for new solutions, which can beclassified under Alternative Risk Transfers (ART). However, ART applications can only goback for 30 years and still have limited applications.In this thesis it was aimed to introduce ART and to make a comparative statisticalapplication in order to give a demonstrative argument about Turkish insurance industry inglobal market.In the first part of the thesis, risk concept is defined and conceptual frame of ART isemphasized. In the second part, various ART applications in the world are described andgeneral information of German insurance industry has given. Moreover the applications ofART in Germany which is defined as developed country has introduced.Finally, in the last part, statistical analysis results of German and Turkish insurancesectors are given and evaluated.