Sigorta sektöründe internet aracılığı ile satış
  1. Tez No: 191947
  2. Yazar: MERAL ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. JALE AKMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Telefon insanlığın hizmetine sunulduğu dönemde, ticaret ve iş yaşamındaetkili olabileceği düşünülememiştir. Oysa şu anda telefon aracılığı ile satış yapılıyor.Türkiye' de sigorta şirketlerinden bazıları bu fırsatı görmüş ve değerlendirmiştir.Şimdi tıpkı telefon gibi iletişimi kolaylaştıran ve neredeyse sınırsız imkanlara sahipolan bir başka ortam var. Geleneksel pazarlamanın iletişim araçlarının sağladığındanfarklı bir üstünlükle, müşterilere bilgi dağıtımının yapıldığı, çift yönlü küresel birerişim imkanı ortaya çıkmıştır.Internet zaman ve mekan problemi olmadan geniş müşteri kitlelerineulaşmayı sağlamaktadır. Sigorta şirketleri bu potansiyel müşterilere şirketin veürünlerin tanıtımını sağlayacak bilgilerden oluşan web sayfaları ile tutundurmafaaliyetlerinin maliyetini minimize edebilmek fırsatını yakalayacaklardır. Ayrıca işbaşvuru formu ile şirketler personel ihtiyaçları konusunda yeni bir kaynak eldeşirketlerietmektedirler. Bu yönüyle sigorta internet kullanımını gözardıetmemelidirler.Internet üzerinden sigorta tekliflerinin verilmesi, satışın yapılması, hasartaleplerinin iletilmesi, prim borçlarının görüntülenmesi, hayat sigortalarında ödenenprimlerin getirilerinin görülmesi, kısaca sigortalının sigorta poliçesinin durumu ileilgili bilgileri telefon açmadan veya şirkete gelmeden izleme imkanı verilmesi sigortaşirketi ile sigortalı arasında durumun açık ve şeffaf olarak ortaya konması şirkete olangüveni daha da arttıracaktır.Yapılan ankete verilen yanıtlar değerlendirildiğinde sigorta sektöründeinternet kullanımı konusunda hemen hemen tüm şirketlerin düşüncesi benzerdurumdadır. Kısa dönemde bilgi aktarımı ağırlıklı olarak sektörde yerinikoruyacaktır. Web sayfalarında yer alan teklif formları ve prim hesaplama bölümleriile müşteriye ulaşılacak, randevu ve yüzyüze görüşme sonrası satış yapılacaktır. Uzundönemde ise teknolojik altyapı, hukuksal ve yasal düzenlemeler oluştuğu takdirdesatış ağırlıklı kullanıma geçilecektir.
Özet (Çeviri)
When the telephone was begun to be used publicly, it was not thought that itwould be very effective in commercial and business life. However, now, part of the salesare conducted on the phone. Some of the insurance companies had already been awareof this opportunity in the past and used it. Now, there is another media which facilitatescommunication and having almost unlimited opportunities. Comparing with thetraditional communication vehicles, globally there is a big opportunity to reach ofbilateral information sharing mechanism with customers.Internet allows to reach large populations without time and distancerestrictions. The companies have the opportunity to minimize the penetration costs bypreparing web sites that promote the company and the products at this platform.Besides there is a new source being used in the human resources by application forms atthe sites. Therefore the insurance companies should not disregard usage of internet attheir busienss.Price and product offers, and sales of insurance products, submittance ofclaims, screening premium debts and protfolio returns in life insurance products, brieflyavailability of all policy information via internet without need to make a phone call orvisit the company allows clear vision of customer-company relations and thus increasethe support of customer to the company.According to survey results in the study, all insurance companies have similarapproach to internet usage. It will keep its role as supply of information, and reachingthe customer by the proposal forms and Premium calculation modules at web sites in theshort term. Appointments and sales are going to be face to face after reaching thecustomer on the net. At the long term, if technological and legal infrastructure allows,the sales activities will be widely used on the net.