Türkiye'de ve dünyada internet sigortacılığının gelişimi ve bir uygulama denemesi
The development of the internet insurance in Turkey and in the world and an implementation try
- Tez No: 147747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye'de sigortacılık sektöründe internet kullanımı henüz çok yeni uygulama alam bulmuştur. İnternetin doğuşu, bundan 20 yıl öncesine dayandığından dünyadaki gelişimi de yenidir. Bu yüzden, tez çalışmasında, şu an literatürde geniş yer bulan ve halen gelişmekte olan sigortacılık ve internet sektörünün birbirleriyle buluşma noktaları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, internetin sigortacılıkta kullanım alanım incelemek, varolan uygulamaların fayda ve eksiklerini tespit edip, gelişimini yorumlamaktır. Tezin, teorik bölümünde, özel sigorta işletmeciliği ve sosyal güvenlik hizmetleri, sosyal güvenlik aracı olmaları ve bu hizmeti önemli internet uygulamalarıyla sağlamaları nedeniyle iki bölüm halinde birlikte ele alınmıştır. Internet, elektronik bilgi sistemleri ve elektronik ticaret kavramlarına değinilmiştir. Uygulama çalışmalarında ise, internet sigortacılığının yaygın olduğu ABD'den aracı sigorta şirketi ile Türkiye'den internet üzerinden sigorta aracılığı yapan bir şirket ve AB ile Türkiye'deki e-sosyal güvenlik hizmetleri karşılaştırılrnıştır. Araştırmanın sonucunda, internet uygulamalarının ülkede çok yeni olmasından kaynaklanan yasal, güvenlik ve uygulama sorunlarının aşılması gerektiği, buna rağmen, başarılı uygulamaların olabildiği ve bu alanın şirketlere maliyet avantajı ve verimlilik artışı gibi birçok fayda sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of internet in insurance industry in Türkiye has found attention so newly. In fact, Internet was emerged 20 years ago, however internet usage has been recently spread across the World. Upon these facts, this research is based on the connection of internet and Insurance Industry which are both developing and drawing wide attention. The purpose of this research is, to examine the use of internet in insurance operations as well as revealing adds and lacks of existing applications and to discuss its development. In theoretical part of this research, private internet applications and social insurance services are studied together, being roles of social security system and having important internet applications about insurance services. Internet, electronic knowledge systems and e-commerce were examined as well. Case study of this research provides a comparison between an internet insurance firm from the USA and an insurance brokerage works on internet from Türkiye, and also a comparison between European Community and Türkiye about e-social security services, to have a view about the developments. In conclusion of this research, it has been revealed that regulation and safety issues must be solved due to new development of internet in Türkiye. However successful applications can be seen in this area and it provides several benefits like cost and performance efficiency to firms.