Türkiye'de sosyal güvenlik reformu kapsamında genel sağlık sigortasının incelenmesi
Observing general healthy insurance regarding social security reforms in Turkey
  1. Tez No: 191953
  2. Yazar: SERKAN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS AKHİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZETTürk Sosyal Güvenlik Sistemi, 1990'lı yıllarda ciddi sorunlarla karşı karşıyakalmış ve mali kriz içine girmiştir. Sosyal Güvenlik Kuruluşlarının yıllık gelirlerigiderlerini karşılayamamakta ve açıklar her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Sisteminaçıkları, kamu açıklarının önemli bir nedenini oluşturmaktadır. Bu gün gelinennoktada, bu kuruluşların devlet yardımı olmadan ayakta durabilmeleri imkansız halegelmiştir. Dolayısıyla sosyal güvenlik sisteminin reformu, ekonomide istikrar sağlayacakyapısal reformların önemli bir parçasıdır. Yapılan çalışmalar sonucu son halini alan?Sosyal Güvenlik Reformu? kapsamındaki kanunlar onaylanmıştır ve 01.01.2007tarihinden sonra uygulanmaya başlanacaktır. Konusu, ?Türkiye'de Sosyal GüvenlikReformu Kapsamında Genel Sağlık Sigortasının ncelenmesi? isimli bu çalışmadaöncelikle mevcut sosyal güvenlik sisteminin sorunlarına değinilmiş; sosyal güvenlikreformu ile birlikte yürürlüğe girecek sosyal güvenlik kurumu, genel sağlık sigortası veaile hekimliği kavramları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SummaryTurkish Social Security System has been come across serious problems and facedfinancial crisis at the beginning of 1990?s. Annual incomes were not be able to matchwith expenses thus, gaps are dramatically increased by double in every year that ispassed. The system gaps are become the main reason of The Public gaps. Today, publicestablishments do no longer exist without The Public support. Hence, social securitysystem reforms are the important parts for providing structural reforms in economicalstability. In consequence of working resulted, it is taken last condition as ?SocialSecurity Reform? canons or regulations approved and will be started to apply after 1stof January 2007. In this paper, subjected as ?Observing General Healthy Insuranceregarding Social Security reforms in Turkey? firstly mentioned current social securitysystems? problems; Social Security establishments, General Healthy Insurance andFamily Medicine concepts are observed within stated on operation of social securityreforms.