Sosyal güvenlik sistemi içerisinde iş kazası ve meslek hastalığı sigorta uygulaması
The warranty implementation of work accident and job illness in social security system
  1. Tez No: 191952
  2. Yazar: HASAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETBu çalışma; iş kazası ve meslek hastalığı kavramlarına genel birbakışla bu kavramların tanımları ve unsurları belirtilmiştir. ş kazası vemeslek hastalığı sigortasının uygulaması, iş kazası sayılan hallerirdelenmiştir. şverenin, iş kazası ve meslek hastalığından doğansorumluluğun dünyadaki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi, bukavramların günümüze gelinceye kadar geçirdiği evreler anlatılmış ve bukavramlar hakkındaki hukuki düzenlemelere yer verilmiştir.Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 2. maddesinde ?Cumhuriyetinnitelikleri ? başlığı altında yer verilen Sosyal devlet ilkesinin gereklerininyeni bir binyılın başında ne kadar yerine getirildiği, iş kazası ve meslekhastalığı sigortasının mevcut uygulaması, yeterliliği sorunu incelenmiş,diğer dünya devletleriyle mukayesesi yapılarak aradaki uçuruma dikkatçekilmiştir. şverenin, iş kazası ve meslek hastalığından doğansorumluluğun hukuki niteliği Yüksek Yargıtay'ın işvereninsorumluluğuna ilişkin görüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study includes with a general view of industrial accidents andjob diseases with their definition and elements. Application insurence ofindustrial accident and job diseases. Historical development ofemployer?s responsibility in Turkey and world because of industrialaccidents, job diseases , changing process of terms until todays andlow arragements abaut these terms are mentioned .How practiced social state principle needs which told aboutTurkey Republ constitionin begining of new miilennium; presentapplication of industrial accident and job disease insure and it?ssufficiencare examined; comparison with other applications in otherstates big diference is emphasized. Employer?s responsibilititybecause of industrial accident and job disease, it?s low charac teristicand decicions of supreme court about this subject are mentioned.