Hayat dışı sigorta şirketlerinde aktif pasif yönetimi
Management of active-passive in the outside of life insurance companies
- Tez No: 191958
- Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
HAYAT DIŞI SİGORTA ŞİRKETLERİNDE AKTİF PASİF YÖNETİMİF.İNANÇ KARABIYIKÖZETBirinci bölümde Türkiye'deki Finansal Piyasalar ve kurumlar hakkında kısa birbilgi verildikten sonra sigorta sektörünün sermaye piyasasına yaptığı etkiler,sigortacılığın fonksiyonları çerçevesinde irdelenmiştir. Sigortacılık sektörününekonomiyi ne şekilde hangi yollardan etkilediği, ve diğer kurumlarla olan ilişkisi sayısalveriler yardımıyla da açıklanmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde Aktif-Pasif yöntemi hakkında genel bilgiler verilmiş, ayrı ayrıaktif ve pasif yönetim anlatıldıktan, likidite sermaye tutarı ile karlılık arasındaki ilişki,işletme sermayesi finanslama stratejilerinin likidite kârlılık ve risk ile ilişkileriaçıklandıktan sonra aktif-pasif yönetim teknikleri solvency yönetimi açısından elealınmıştır. Yatırım departmanlarının organizasyonel yapısı, ve geleneksel örgüt yapısıile aktif yönetim yapısı olarak ayrıma tabi tutulmaları, yatırım politikalarınınoluşturulma süreçleri ve diğer departmanlarla olan ilişkiler açıklanmıştır.Üçüncü bölümde sigorta şirketlerinin mali bünyelerini etkileyen faktörler vefinansal gücünü etkileyen faktörler ayrı ayrı ele alınmış, portföy performansdeğerlendirme ölçütleri hakkında bilgi verilmiş, Türkiye'deki sermaye piyasasıuygulamalarından bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde sigorta şirketlerinin mali ve teknik bünyelerinin denetimindekullanılan mali tablo kalemleri, sigorta şirketlerine ilişkin yasal çerçeve, sigortaşirketlerinin ödeyebilirliğini etkileyen faktörler, mali analiz ve erken uyarı modeli,yükümlülük karşılama yeterliliği (solvency) en son olarak da Avrupa Birliği mevzuatıhakkında bilgi verilip Türkiye Sigorta hukuku ile arasındaki farklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
MANAGEMENT OF ACTIVE-PASSIVE IN THE OUTSIDE OF LIFE INSURANCECOMPANIESF.İNANÇ KARABIYIKABSTRACTIn the first chapter after giving little one acknowledge about Financial Marketsand institutions in Turkey had been researched the effects of insurance sector to capitalmarket with the function of insurance. With which shapes and ways insurance sectoraffected to economy and the relationship with the other institutions have been studied toexplain also with the help of the numeric data?s.In the second chapter had been given general acknowledges about the method ofActive-Passive, after the explanation of management of active and passive separately,the relationship between liquidity of capital sum and profitability, the relationshipbetween liquidity profitability and risk of financing strategies of business capital, themanagement techniques of active-passive then had been treated with solvency method.The organizational structure and the differentiation by traditional organizationstructure and active management structure, the constitution processes of investmentpolitics and the relations with other departments are explained.In the third chapter, the effects to fiscal body and financial power of insurancecompanies had been considered separately, had been given the evaluation criterionsabout portfolio performance and had been mentioned the applications of capital marketin Turkey.In the fourth chapter after given information?s about fiscal table items used toinspection of fiscal and technique bodies of insurance companies, the legal frameworkrelated to insurance companies, the factors affected solvency of insurance companies,fiscal analyze and early warning method, solvency and finally European Union lawsthan had been explained the differences between the insurance law of Turkey.