İhracat kredi sigortalarının kobiler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the export credit insurance for small and medium sized companies
  1. Tez No: 191957
  2. Yazar: BABİR DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EROL ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Globalleşen günümüz dünyasında ekonomik ve ticari faaliyetler hızlaliberalleşmekte ve dünya pazarları giderek bütünleşmektedir. Ülkeler pazarlarınıdışa açmak zorunda kalmakta ve firmalar global bir rekabetle yüzyüzegelmektedirler. Bu durum Türkiye'de üretimin ve firmaların büyük çoğunluğunuoluşturan Küçük Orta Boy İşletmeler için sorunlar oluşturmaktadır. Henüz uyumsürecinde olan bu firmalar dış ticarette ne yazıkki çok fazla varlıkgösterememektedirler. Bunda KOBİ'lerin öteki bir çok eksikliklerinin yanısırakurumsallaşamamaları, mevcut pazar imkanlarıyla yetinmeye çalışmaları, dışticareti bilmemeleri, yabancı pazarlardan çekinmeleri, dil bilen kalifiye elemançalıştırmamaları gibi faktörler etkilidir. Oysa dışa açık bir ekonomi modelibenimseyen ve büyük ekonomik sorunları olan Türkiye'de KOBİ'lerin dışpazarlara açılmaları hem o firmaların güçlenmesi ve rekabet kabiliyeti kazanmasıaçısından hem de Türk ekonomisi açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır.Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de KOBİ'lerin dışa açılmalarıdesteklenmekte karşılaşacakları riskleri ve belirsizlikleri giderici bir takımönlemler alınmaktadır. Bu amaçla kurulan kurumlardan biri olan Türk Eximbankihracatçı desteklemeye yönelik olarak kredi, ülke garanti programları ve ihracatkredi sigortası hizmetleri vermektedir. Bu çalışmada Türk Eximbank ve verdiğihizmetler, özellikle de ihracat kredi sigortası anlatılmış KOBİ'lerin bundan neoranda yararlandığı, yararlanması durumunda ne gibi imkanlara ulaşabileceğibelirtilmiştir.İhracat kredi sigortası ihracatçının sevkiyat bedelini ekonomik ve siyasirisklere karşı teminat altına alan ve ihracat bedeli ödenmediği takdirde %90oranında tazmin eden bir sigorta hizmetidir. Bu hizmetten yararlanan ihracatçıcesurca dış pazarlara açılabilecek ve ihracat hacmini büyük boyutlaraulaştırabilecektir. Nevarki günümüzde sayıları yüzbinleri bulan KOBİ'ler içindebu hizmetten yararlanan firma sayısı 1500-2000'i geçmemekte, Türkiye'nin yıllıkihracat miktarının ancak %5'lik bir kısmı ihracat kredi sigortası ile teminat altınaalınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Domestic companies face with international competition in contemporaryworld in which the rate of economic and commercial liberalization acceleratedand the rate of market unifications high and domestic markets had to be open.This condition cause small and medium scale companies to face with manyproblems such as production, quality, international standards and marketing.Nevertheless these companies in adaptation process are not efficient ininternational trade because of many difficulties as lack of institutionalizationand lack of training in international trade, phobias to enter foreign markets andlack of qualified personnel who know foreign language etc.Entering foreign markets provide SME?s high competition capability andmany production opportunities and it gives contribution to the Turkisheconomic development. As well as developed countries supported their SME?sin international market, Turkey supports their small and medium scalecompanies to open foreign markets, and have arrangements to decrease risksand indefiniteness. Turk Eximbank one of the institutions support foreign trade,gives credit and export credit insurance and country guaranty program services.In this study; Turk Eximbank and its services -especially export creditinsurance-, what kind of possibilities provided to SME?s are studied.Export credit insurance is a kind of payment insurance that provideguaranty for economic and political risks in international trade. With this serviceexporters have enough courage to open foreign markets and they couldincrease their export volumes. Although there are hundred thousands ofcompanies working in Turkey, small number (1500-2000) of companies use thisservice and just 5% of total export in Turkey under guaranty of export creditinsurance.