Hayat dışı sigorta şirketlerinde teknik karşılıkların finansal yapı üzerindeki etkisi
Technical provisions of non li̇fe insurance companies the impact on financial structure
- Tez No: 495740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Birinci bölümde sigortacılık ve sigorta şirket türleri hakkında kısa bilgi verildikten sonra hayat dışı sigorta şirketlerinin karşı karşıya olduğu risk grupları hakkında açıklamalar yapılarak, ayrılan teknik karşılıklar ve sigorta şirketleri için arz ettikleri önem dile getirilmiştir. İkinci bölümde sigorta şirketlerinin mali bünyelerini etkileyen en önemli faktör olan prim artışları ve bu artışa bağlı olarak değişen teknik karşılıkların yatırıldıkları finansal varlıklar, bu varlıklara ilişkin sınırlamalar ve piyasa faiz haddindeki değişimin yine teknik karşılıkların yatırılacağı varlıklara olan etkisi; teknik karşılıkların ve bunların getirdiği yükümlülüklerin özellikle bilanço ve gelir tablosu rakamlarını, aktif pasif yönetimi ve şirketin mali bünyesi bağlamında nasıl etkilediği açıklanmıştır Üçüncü bölümde ise bir modelleme yapılarak, sigorta şirketinin ayırmak durumunda olduğu teknik karşılıklarının yapısı irdelenerek, KPK'nın özellikle MTK'dan farklı olduğu ve kısa vadeli bir yükümlülük olarak değerlendirilemeyeceği esas alınarak bu karşılığa tekabül eden varlıkların uzun vadeli yatırımlarda değerlendirilmesi durumunda karlılığın artacağı diyagramlarla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter after giving little one acknowledge about insurance and types of insurance companies that are facing risks groups made remarks about and importance of technical provisions for insurance company In the second chapter general acknowledges had been given about increasing premium, fininacial assets, technical provisions, limitations on assets that invested for technical provisions, the effect of market interest rates on assets that invested for technical provisions and especially effects on liabilities of techinical provisions on balance sheet, income statement figures and in the context of management of active and passive had been explained. In the third chapter the provision for unearned premiums and claims provisions had been considered separately and differently between each other and that sitiuation had been mentioned and illustrated with a diagram that if the assets of equivalent amount of unearned premium provision invested on long-term investment instruments, profitability would incerased.