Sistematik riskler ve sistematik risklerin yönetimi için Reasürans uygulamaları
Systematic risks and Reinsurance applications for the administration of systematic risks
- Tez No: 191960
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZETReasürörler, sigorta sektöründe büyük riskleri teminat altına almada önemliroller oynamaktadırlar. Gerçekte reasürans şirketleri de, sigortacılar, müşteriler, finansalsistem ve ekonomi için büyük bir risk teşkil etmektedirler.Bu çalışma sistematik riskleri bir ekonomik kayba yol açan olaydaki tehlikeve/veya reel ekonomide ciddi sonuçlar doğuran finansal sistemdeki gizli unsurlar olarakele almaktadır. Bundan önceki bazı araştırmalarda sistematik risklerin, reasüransteminatının yetersizliği, ufak sigorta şirketlerinin, bankaların ve reasürörlerin maliyetersizliklerinden kaynaklandığı vurgulanmaktaydı. Geçmişde reasürans sektöründekidarlık, mevcut kapasitede azalmaya yol açmıştı.Ancak reasürans sektörü, 1980 lerin başlarındaki ABD deki sorumluluk kriziveya 11 Eylül 2001 den sonra ki terörizm teminatının kısıtlanması gibi ciddi sigortasektörü için ciddi denebilecek aksamaların nedeni olarak görülmemektedir. Sözkonusuteminat yetersizlikleri kanuni ve sosyal çatıdaki değişikliklere bağlı olarak,sigortalanabilir risklerin geçici olarak karşılanamaması şeklinde açıklanmaktadır.Mevcut kapasite üzerindeki bu gibi kısıtlamaların sektöre olumsuz etkileriolabilmektedir. Bununla birlikte, kapasite kıtlığı dolayısıyla oluşan fiyat artışları, sigortaprimlerinin birçok ülkede gelirlerin sadece ufak bir yüzdesini teşkil etmesi dolayısıylasigorta şirketleri için şimdilik bir tehlike oluşturmamaktadır.VReasürör iflasları nadiren görülmekte ve mali yapıları güçlü sigortacılar üzerindemevcut kapasitelerinin geçici olarak azaltılması yönünde çok az etkili olmaktadır.Reasürörlerin finansal piyasalardaki paylarının-hem yatırımlar anlamında hem deödünç alınan sermaye anlamında-yaklaşık %1 dir ki bu da ekonomide kargaşalıkoluşturması bakımından oldukça düşük bir orandır.Reasüransda sistematik risklerin varlığı zorlukla bulunabilmektedir . Sistematikrisk şartları - özellikle reel ekonımide büyük hasar - teminatın yetersizliği,çözünürlülük, veya bankalara veya sermaye piyasalarına bağlantı durumlarında mevcutolmadığı gibi geçmişte reasürörlerin neden olduğu sistematik problemlerle ilgiliörnekler de bulunmamaktadır. Ancak sistematik risklerin reel ekonomi için ciddizararlar verebilen bir tehlike olacağı düşünülmektedir.VI
Özet (Çeviri)
SUMMARYReinsurers play an important role in covering major risks in the insurancesector. In fact also the reinsurers are a major risk for insurers, their clients, financialsystem and the economy.This study treats systematic risk as the danger of an event leading to a loss ofeconomic value and/or of confidence in the financial system with grave consequencesfor the real economy. According to concerns voiced in the previous searches systematicrisks are caused by the lack of reinsurance cover, insolvencies of primary insurers andbanks. A supply shortage in the reinsurance sector has, in the past, led to temporaryreductions in vailable capacity.However, the reinsurance sector was not to blame for really serious disruptions,such as the liability crisis of the early 1980s in the US or the reduced terrorism coverfor airlines after 11 September 2001. These disruptions were due to changes in thelegal and social framework, which meant that the conditions for insurability of riskswere, temporarily, no longer met. Such reductions in the available capacity may havepainful effects on the sectors affected. However, rate increases driven by a shortage ofcapacity present no danger for the companies involved, since insurance premiums inmost countries generally account for only a small percent age of revenues. Reinsurerbankruptcies are highly unlikely to pose a threat to the primary insurance sector andhas a little effect on powerfull insurers. Within the financial markets the share ofreinsurers-both in terms of investments and of borrowed capital-is about 1%, whichis too little to generate turbulenceThis study has found hardly any evidence of systematic risks in reinsurance.The conditions for systematic risks-especially massive damage to the real economy -in terms of lack of cover, insolvency, or links to banks or capital markets, do not exist.Furthermore there are no examples of systemic problems having been caused byreinsurers in the past. However, it has been thought that the systematic risks will be athreat for the reel economy which gives the serious effects.VII