Uluslararası inşaat projelerinde risk yönetimi için yaklaşım önerisi
Approach recommendation for risk management in international construction projects
- Tez No: 807259
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL POLAT TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışması uluslararası inşaat proje risk yönetimi ile ilgili küresel bilgi birikimine önemli ölçüde katkı sağlayacak veriler içermektedir. Uluslararası inşaat projelerinde çalışmakta olan inşaat firmalarının karşılaştıkları risklerin belirlenmesi ve bu riskler karşısında hangi stratejilerin alınması hakkında literatürde birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda birçok model önerilmiş ancak önerilen modellerin karmaşık olmasından dolayı inşaat sektöründe çok tercih edilmemektedir. Bu sebeple bu çalışmada uluslararası sektörde inşaat projeleri almayı planlayan yüklenici inşaat firmaları için daha basit, anlaşılır ve sistematik bir yaklaşım önerilmiştir. Bu amaç doğrultusunda kapsamlı bir literatür taramasıyla birbirinden farklı toplam 23 adet risk faktörü belirlenmiştir. Belirlenen risk faktörlerine karşılık alınması gereken birbirinden farklı toplam 141 adet risk stratejisi kapsamlı bir literatür taramasıyla belirlenmiştir. Uluslararası inşaat projelerinde faaliyet göstermekte olan bir Türk inşaat firmasının Libya'da bulunan üstyapı projesi vaka çalışması olarak dikkate alınmış ve belirlenmiş olan risk faktörlerinin ve risk stratejilerinin öncelikleri projede çalışmakta olan 3 farklı kişinin değerlendirmeleri sonucu puanlanarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study contains data that will contribute significantly to the global knowledge about international construction project risk management. There have been many studies in the literature on the determination of the risks faced by construction companies working in international construction projects and which strategies to take against these risks. Many models have been proposed in the studies, but due to the complexity of the proposed models, they are not preferred in the construction industry. For this reason, in this study, a simpler, understandable and systematic approach is proposed for contractor construction companies planning to undertake construction projects in the international sector. For this purpose, a total of 23 different risk factors were determined through a comprehensive literature review. A total of 141 different risk strategies to be taken in response to the identified risk factors were determined through a comprehensive literature review. The superstructure project of a Turkish construction company operating in international construction projects in Libya was considered as a case study and the priorities of the determined risk factors and risk strategies were determined by scoring as a result of the evaluations of 3 different people working on the project.