Figüratif heykelde gerçekçilik
Realism in figurative sculpture
  1. Tez No: 191977
  2. Yazar: YAŞAM ŞAŞMAZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. AYLA AKSUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
IVÖZET(F GÜRAT F HEYKELDE GERÇEKÇ L K)Yaşam ŞaşmazerHeykel sanatı, sanatın diğer dallarında olduğu gibi, tarih boyunca gerçeği vesanatsal gerçekçiğin farklı anlamlarını yansıtma düşüncesi ile sürekli hesaplaşmıştır.Bu hesaplaşma, insanlık tarihinin her döneminde değişiklikler gösterirken, figüratifanlatım dili, heykel sanatı içerisinde gerçekliği yansıtma arayışında en önemli ifadebiçimlerinden biri olmuştur.Sanatın, gerçekliğin yorumlanıp yeniden üretilmesi eylemi olduğudüşünüldüğünde, gerçekliği yakalama ve yansıtma çabasını, Primitif dönemdengünümüze kadar geçen sanatsal süreçte görebiliriz. Bu çaba, bütün tarihseldönemlerde, toplumların yapısına ve daha birçok olguya bağlı olarak değişimgöstermiştir. Dolayısıyla figüratif anlatım dilini kullanarak gerçekliğe ulaşmayaçalışan heykel sanatına ilişkin örnekler de çağlara göre değişen farklı biçim, içerikve üslup özelliklerine sahip olmuşlardır.19.yüzyıla değin sanatın doğanın mimetik bir yansıması olduğu fikri geçerli iken,Modernizm'in başlangıcıyla birlikte sanatçılar, görünen dünyanın gerçeğiniyansıtmaktan çok içsel olanın anlatımına önem vermişlerdir. 20.yüzyılınbaşlangıcıyla birlikte gerçekliği yakalama sorununu farklı bir bağlama taşıyançağımız sanatçıları, öznel bakış açıları ile yeni gerçeklik arayışlarına yönelmişlerdir.ANAHTAR KEL MELER: Gerçekçilik, Heykel, Figür, Mimesis, Sanat.
Özet (Çeviri)
VSUMMARY(REALISM IN FIGURATIVE SCULPTURE)Yaşam ŞaşmazerThrough history, the art of sculpture, like other branches of art, has always dealedwith the idea of reflecting the different meanings/connotations of artistic reality.While this deal was being changed in every period of art history; figurativeexpression has always been one of the most important expression forms in the searchof reflecting the reality in art of sculpting.If it is accepted that the art is the act of commenting and re-producting the reality,we can consider the effort of catching and reflecting the reality in all periods of arthistory, from primitive period to today. In all periods of history, this effort,depending to the structure of societies and to a lot of different facts, has altered.Consequently, the exemplars that are trying to reach reality by using figurativeexpression in sculpture, have possessed; form, content and style features that arechanging depending to ages.Although the opinion that the art is the mimetic reflection of the nature wasaccepted, with the beginning of Modernism, the artists gave importance to theexpression of which is inner, rather than to the reflection of the reality of visibleworld . With the beginning of the 20th century, the contemporary artists, who studythe problematic of catching the reality in a different context, inclined towards newreality searches with a subjective point of view.KEY WORDS: Realism, Sculpture, Figure, Mimesis, Art.