İnsan vücudunu konu alan heykel çalışmaları
- Tez No: 12516
- Danışmanlar: DOÇ. REMZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
OZST İnsan vücudu, geçmişte ve günümüzde sanatın te mel konularından biri olmuş, sanatçılarca çağın gerçeklik anlayışına göre farklı biçimlerde yorumlanmıştır. İnsan vücudu konusunun sanatçılarca sıkça işlen mesinde, zengin form olanaklarını sağlaması yanında, psi şik bir yapıya sahip olması da gelmektedir. Gerçekleştirdiğim çalışmalarda, detaylardan arın mış sade formlar görülürken, figüratif bir anlayışla bi çim çözümlemelerine gidilmiştir. Kompozisyonlarda figür kurgulama la rıyl a oluşan ve aşırıya varmayan deformasyonlar söz konusudur o Bu çalışmada heykelde psikolojik etki kompozisyon ve form sorunları, figürlerle kurgulanarak formsal yönde çözümler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMAFtt In previous times and today, human body has been one of the basic subjects of the art and it has been commented in different mays accaording to the reality understanding of the century by the artists. The human body is often used as the subject in their works by the artists, this is because it supplies rich forms of opportunities and besides it has got a psychological structure. In my works, without any details simple forms can be seen and by a figurative understanding, form anar lysis had been used. In the compositions, there is a de formation which is not exaggerated and is formed with figurative constructions. In this work, psychological effect in the sta tue, problems of composition and form are editted with figures and solutions in formal ways have been tried to find.