Max Reger(1873-1916)op.131d üç solo Viyola Süiti için yoruma yönelik teknik çalışma kılavuzu
Technical performance guide to practice for three solo Suits for Viola op.131 D of Max Reger(1873-1916)
- Tez No: 192005
- Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM İYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
IIIÖZETGeç Romantizmin en önemli müzisyenlerinden olan ve çalışmalarıyladöneme yeni bir boyut kazandıran ünlü Alman besteci Max Reger'in, op. 131dviyola süitleri üzerine yapılmış olan bu çalışma; süitleri yorumlayacak olanviyolacıya, çalışma teknikleri ile ilgili olarak yol gösterecek bir kılavuz niteliğitaşımaktadır.Bu çalışma, Max Reger'in yaşamı ve müziğinin günümüze olan etkileri,bestecinin solo çalgı yapıtlarına genel bakış, op. 131d viyola süitlerinin formu, viyolaiçin genel çalışma teknikleri ve bu tekniklerin süitler üzerinde uygulanması ile ilgilibaşlıklardan oluşmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Max Reger, op.131d, Süit, Viyolacı, Çalışma Teknikleri
Özet (Çeviri)
IVSUMMARYThis study prepared on op.131d viola suits of the famous German compositorMax Reger who is one of the most significant musicians of the Late Modernism andwho gained a new dimension to the period with his studies is a guide to conduct anew way to the violist who will interprethe suits, about the study techniques.This study is consisted of titles about the influences in nowadays of the lifeand the music of Max Reger, general view to his works of solo instruments, from ofthe op.131d viola suits, general techniques to study viola and the practice of thesetechniques on the suits.KEY WORDS: Max Reger, op. 131d, Suit, Violist, Study Techniques