Seramikte mekanik baskı yöntemleri
Mechanical pressing methods on ceramic
- Tez No: 192004
- Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN AYDAN BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
?Seramikte Mekanik Baskı Yöntemleri? başlıklı tez çalışmamda seramikyüzeylere mekanik baskı yöntemiyle yapılan baskı uygulamalarının genelçalışma prensipleri ve uygulama örneklerine yer verilmiştir. Ayrıca; seramikendüstrisinde mekanik baskı üniteleri içerisinde en fazla yeri olan serigrafibaskı, dekal (çıkartma) ve rotatif uygulamalarına geniş bir şekilde yerverilmiştir. Bununla beraber tampon baskılar, dijital baskılar, laser ve tonertransfer, lithoprint ve inkjet uygulamalara da değinilmiştir.Araştırmanın 1. Bölümünde; baskının tanımı, kullanım alanları ile mekanikbaskı grubundaki baskı uygulanma yöntemlerine, işlem basamaklarıyla yerverilmiştir. Adı geçen baskı yöntemleri, örnekleri ile beraber gerekli malzemeve ekipmanları da anlatılmıştır.Bu bölümde en fazla payı, endüstride de büyük oranda uygulama olanağıbulan serigrafi, dekal (çıkartma), rotatif ve tampon baskı uygulamalarıalmaktadır. Bunun yanında diğer baskı uygulamalara da kısaca yerverilmiştir.Mekanik baskı yöntemlerinin endüstride kullanım ve çeşitliliği araştırılmışsonuçlar yazılı olarak değerlendirilmiştir.2. Bölümde; seramik yüzey çeşitleri ve baskı tiplerine yer verilmiştir. Bubölümde seramik ürünlerin kullanım alanlarına göre sınıflandırılması veyüzey tiplerinin tanımlanması yapılmıştır. Ayrıca yüzey tiplerine uygun,mekanik baskı yöntemlerinin kullanım amaçları da anlatılmıştır. Burada yüzeyile baskı uygulamaları arasındaki ilişkiye değinilmiş, yüzeyin baskıuygulamalarda belirleyici unsur olduğu ifade edilmiştir.3. Bölümde; seramikte mekanik baskı uygulama ve kullanım alanlarınınincelenmesi ile buradaki, sanatçı ve endüstri uygulama örneklerine yerverilmiştir.Mekanik baskı yöntemlerinin uygulama alanı olarak en fazla kullanıldığısektörler, bununla birlikte kullanım nedenleri ve oranları anlatılmaktadır.4. Bölümde ise; araştırmam süresince ve sonrasında fabrika ve okulortamında yapmış olduğum deneysel uygulamalara yer verilmiştir. Buuygulamalar mekanik baskı yöntemlerinden serigraf baskı ve dekaluygulamalar ile sınırlıdır. Rotocolor baskı uygulama imkânı bulamadığım içinbu konuda uygulama örnekleri konulmamıştır.Diğer baskı uygulama yöntemlerinin ülkemiz seramik endüstrisindesıklıkla kullanılmamasından dolayı örneklere yer verilmemiştir. Uygulamayüzeyi olarak seramik ve cam yüzeyler seçilmiş olup tek ve çok renklibaskılara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The samples of applications and general working principles of mechanicprinting at ceramic surfaces with the head line of“ Methods of MechanicalPrinting Methods”are take places. Besides this cerigraphic printing anddecal, which has taken much places than the others at ceramic industry unitsof mechanical printing, and rotative application are mentioned.In addition tampon and digital printing, laser and toner transfer, lithoprintand inkjet application are metioned too.At the 1st part of my research definition and the methods of printingmethods at printing groups, processing legs are described. İn this part,cerigrapy, rotative and tampon printing which most useful at industry arementioned shortly with some other printing methods. The usage ofmechanical printing technics and kinds are utilised at written results.At the 2nd part ceramic surfaces and kinds of printing are take places. İnthis ünit, the using areas of ceramic products and kinds of surfaces areclassificated and described. Besides this the reasons of using the methodsare mentioned. At this part, the relationship between surface and printingmethods are explained and surface is described as a base factor.At the 3rd part the reasearch of using areas of mechanical printing methosst ceramic and te examples of indusrial and art works takes place. the sector,that uses this methods much more than the others with reasons and valuesof usage are explained.At the 4th part the experimantal application at my school and factoryeducation period and afterwards are take places.This samples limited withonly the cerigrapy witch is the one of mechanical printing methods. TheReason of this is usage of other printing methods have no frequency in theceramic industry of our country. The ceramic and glass surfaces arementioned as the application surfaces with single or multiple color printings.