Yerel yönetimlerin sosyal politika fonksiyonları Kocaeli Büyükşehir Belediyesi örneği
Social policy functions of local governments: The case of Kocaeli Metropolitan Municipolity
- Tez No: 192013
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZETKamu yönetim sisteminin merkezi yönetimden sonraki en büyük ve en önemliparçası olan yerel yönetimler, merkezi yönetimle birlikte kamu hizmetlerinin yerinegetirilmesinde görev alan kuruluşlardır. Boyutları ülkelerin yönetim sistemlerine bağlı olarakdeğişmekle birlikte; mahalli / bölgesel düzeydeki kamu hizmetleri, yerel yönetimlertarafından sağlanmaktadır.Yerel yönetimler eğitim, sağlık, konut gibi temel sosyal politikaların mahallidüzeyde sağlanmasında ve kendi birimlerindeki vatandaşların refahının bizzat kendifaaliyetleri ile artırılmasında etkin bir kurum olarak görev almaktadırlar. XXI. yüzyılın birönceki yüzyıldan aldığı temel miraslardan biri küreselleşme olgu ve süreçleri iken bir başkasıyerelleşmedir. Yerelleşme eğiliminin bir ürünü olan yerel yönetimlerin akla gelen en önemlibirimi şüphesiz ki belediyelerdir.Merkezi yönetimin ekonomik işlevleri azalırken yerel yönetim düzeylerindekarşılanması beklenen ihtiyaç ve talepler artmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'nin işçipopülasyonu en yoğun yerleşim alanlarından birinde bulunmasının da etkisiyle, KocaeliBüyükşehir Belediyesi'nin, geleneksel belediye faaliyetleri yanında; sosyal politika alanındadeğerlendirilebilecek fonksiyonlara artan yönelimi de dikkat çekmektedir.Belediyelerin sosyal politika fonksiyonlarının ele alındığı çalışmamızın birincibölümünde Türkiye'de idari yapı ve yerel yönetim olgusu; modern yerel yönetimlerin tarihi,kaynağı ve doğuşu ile siyasal, idari bir kurum olarak varoluşu incelenmiştir. kinci bölümde,sosyal politikanın tanımı yapılmış; sosyal hizmetlerin tarihi gelişim süreci incelenmiş vesosyal belediyeciliğin gerekleri ve sosyal politikanın belediyecilik açısından önemi ortayakonmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise, sosyal politika fonksiyonları ve mevcut uygulamalarıkapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLocal governmensts, which is the second largest and important part of the publicadministration system fallowing the central government, are institutions institutionsperforming the public service together with central goverment. Their dimensions changeaccording to the governing systems of different countries, and local/regional public servicesare provided by the local governments.Local governments take an active part in order to practice basic social policies, likeeducation, health care, and shelter, aim to increase the prosperity of their local citizens. One ofthe essential inheritance that 21st century received from the previous century is globalizationand its processes together with localization. There is no doubt that the most important units oflocal governments are municipalities.While the economic functions of central government are decreasing, the demandsand needs which are expected to be met at local level are increasing. At this context, it attractsattention that , because of being located in the employee populated area, the municipality ofKocaeli increases its social policy functions as well as traditional municipality activities.This study, which considers the social policy functions of municipalities, consists ofthree parts. At the first part, the administrative structure and the phenomena of localgovernment, the history of modern local governments and their existence aspolitical/administrative institutions are examined. At the second part, social policy isdescribed, the historical development process of social services is analyzed and therequirements of social municipal principles, the importance of social policies are emphasized,in terms of municipal principles. At the third and final part, the functions of social policy andthe municipality of Kocaeli is examined in details with its present practises.