Gündem belirleme modeli ışığında Türkiye'nin Avrupa Birliğine giriş sürecinin haber analizi
The role of media analysis in the European Union entry process in the light of agenda setting theory
  1. Tez No: 192014
  2. Yazar: ESRA ABRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜLET Ş M B L MLER ANAB L M DALIGÜNDEM BEL RLEME MODEL IŞIĞINDA TÜRK YE'N N AVRUPA B RL Ğ NEG R Ş SÜREC N N HABER ANAL ZÖZETGünümüz koşullarında enformasyon bombardımanı artık kaçınılmaz bir halegelmiştir. nsanoğlu, ekonomik ve sosyal değişkenler çerçevesinde pek çok bilgibileşeninin ambalajlanıp kendisine iletildiği bir süreç içerisinde yeralmaktadır. Ancakbilgi, kitle iletişim araçlarından topluluklara iletilene kadar pek çok aşamadangeçmektedir. Bu bilgi yığını kitlelere iletilirken, pek çok süzgeçten geçmekte vedeğerlendirme sürecine tabi tutulmaktadır. O dönem içerisinde oluşan milyonlarcaveriden pek çoğu kitlelere ulaşmadan bir bilgi yığınına dönüşüp, öneminikaybetmektedir.Bir haberin ya da bilginin bir gazetenin ilk sayfasında yeralabilmesi için pek çokdeğişken rol oynamaktadır. Bu noktada gündem denilen kavramla karşı karşıyakalıyoruz. Belli bir zaman içerisindeki önem sırasına göre dizgilendirilmiş başlıklar vehadiseler toplamına gündem demekteyiz.Gündem canlı ve dinamik bir süreç olup, içerisinde, eşik bekçisi, kitle iletişimaraçları, izleyici, tutum, algı, kamuoyu, propoganda gibi bir çok bileşeni içerisindebarındırmaktadır.Bu çalışma, yukarıda yeralan dinamiklerin bir arada nasıl şekillendiği, gündemoluşturmada bunların nasıl rol oynadığı ve kamunun gündeminin nasıl hazırlandığınayönelik bir çalışmayı içermektedir. Çalışmaya örnek teşkil etmesi açısından belli birzaman periyodunda Türkiye'de en çok okunan Hürriyet, Sabah, Cumhuriyet ve ZamanGazetelerindeki ilk sayfa haberleri esas alınmıştır.Tezi Hazırlayan: S. Esra AbrakTez Danışmanı: Prof.Dr. Hülya YENG NTez Kabul Tarih ve No: 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri: Prof.Dr. Hülya YENG N, Doç.Dr. Füsun ALVER, Doç.Dr. Mete ÇAMDEREL
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜLET Ş M B L MLER ANAB L M DALITHE ROLE OF MEDIA ANALYSIS IN THE EUROPEAN UNION ENTRY PROCESSIN THE LIGHT OF AGENDA SETTING THEORYABSTRACTIn these days we have been bombarded with so much information that it has becomeimpossible to escape it. As human beings, in order to create our own understandingand position, we have tired in one process to package the information around us basedon our variable economic and social conditions. However, knowledge, through masscommunication, has surpassed many communities, without even reaching them. Whilethis mass information is being sent, it has been passed through a filter and caught anwithin evaluation period. During this period millions of formed datum have returned totheir original piles without having reached the masses, losing it?s importance.In order for a news item or another information to reach the front page of a newspapervarious things are required. At this point, we are stuck between the agenda and thetried concepts.During a specific time we try to prioritize head lines and events. And whileagenda is being formed, many points of view, peoples? expectations and wishes areconsidered.However, public agenda is rarely a representation of dialogue between thepeople and administration. Leaving us to believe that this is not a realistic approach orrepresentation of the public.Agenda is a lively and dynamic process which includes gatekeepers, mass media, theviewers, public opinion, perception and attitude, and propoganda.This study and the above mentioned all play an important role in how these dynamicsare shaped and how public agenda is formed and prepared. During a specific timeperiod, Turkey?s most read and popular newspapers, Hurriyet, Sabah, Cumhuriyet andZaman, front page news have set the foundation and the pace for this study.Tezi Hazırlayan: S. Esra AbrakTez Danışmanı: Prof.Dr. Hülya YENG NTez Kabul Tarih ve No: 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri: Prof.Dr. Hülya YENG N, Doç.Dr. Füsun ALVER, Doç.Dr. Mete ÇAMDEREL