Bankacılık kesiminin oran analizleri ve altı büyük bankaya ilişkin uygulama
Ratio analysis of banking cutting and practice relating to six big banks
  1. Tez No: 192019
  2. Yazar: MİRAÇ GÖKSENİN AKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜMUHASEBE F NANSMAN ANAB L M DALIBANKACILIK KES M N N ORAN ANAL ZLER VE ALTI BÜYÜKBANKAYA L ŞK N UYGULAMAÖZETBu çalışmada, genel olarak bankacılık sektörünün ve Türk BankacılıkSektörü'nün altı büyük bankasının oran analizleri incelenmiştir.Bankaların oran analizleri, bankanın sermaye yeterliliği, kârlılığı, aktifkalitesi, gelir-gider yapısı,büyümesi ile ilgili bilgiler vermektedir. Oran analizi,bankaların finansal tablolarından yararlanılarak yapılır. Başlıca banka finansaltabloları, bilanço ve gelir tablosudur. Banka bilançosunda ve gelir tablosundabulunan değerler, finansal oranların bulunmasında başlıca kaynaklardır.Finansal oranlar, bankaların finansal tablolarındaki değerlerdenbulunur. Bu oranların ifade ettiği konular, önemlidir. Bu nedenle analizde,bankanın çalışma alanları konusunda bilgi veren ve birbirleri ile ilişki kurulanaz miktarda oranın seçilmesi gerekmektedir. Böylece, sonucun yorumu kolayyapılır. Ancak analizde, her koşulda, bankanın sermaye yapısı, aktif kalitesi,gelir-gider yapısı, likiditesi, kârlılığı ve büyümesi ile ilgili oranlar yer almalıdır.Tezi Hazırlayan : Miraç Göksenin AKPINARTez Danışmanı : Prof. Dr. Gültekin RODOPLUTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : Yrd. Dç. Dr. Cengiz D KMENYrd. Dç. Dr. Hakan KAPUCU
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜMUHASEBE F NANSMAN ANAB L M DALIRATIO ANALYSIS OF BANKING CUTTING AND PRACTICE RELATINGTO SIX BIG BANKSABSTRACTThis study, examines the ratio analysis of generally banking sector andTurk Banking Sector?s six big banks.Ratio analysis of banks give informations about bank?s capital adequacy,profitability, assets quality, income-expense bulding, growth. Ratio analysisdone to benefit from bank?s financial statements. Principals bank?s financialstatements are bank?s balance sheet and bank?s income statement. Worthswhich are in bank?s balance sheet and bank?s income statement principalssources for to find financial ratios.Financial ratios founded from worths which are in bank?s financialstatements. Subjects which are explained from these ratios, important.Consequently, in the analysis, little quantity ratios which gives informationabout bank?s work area and got in touch with each others must choosed. So,interpretation of result done easily. However in the analysis, every condition,ratios about bank?s capital building, assets quality, income-expense building,liquidity, profitability and growth must take part.Tezi Hazırlayan : Miraç Göksenin AKPINARTez Danışmanı : Prof. Dr. Gültekin RODOPLUTez Kabul Tarih ve No : 27/09/2006-2006/17Jüri Üyeleri : Yrd. Dç. Dr. Cengiz D KMENYrd. Dç. Dr. Hakan KAPUCU