Ceza Muhakemesi Hukukunda istinaf mahkemeleri
Appeal courts in execution of the law
- Tez No: 192018
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İSA DÖNER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yüksek lisans tezi niteliğindeki bilimsel çalışmamızda, öncelikle üst başlık olarak kanunyolu kavramı tanımlanmış, alt başlık olarak kanun yolu kavramında ilk ana ayrım olan olağanve olağanüstü kanun yolu kavramları incelenmiştir. Mahkeme kararlarının maddi ve hukukiyönden kontrolünde temyiz ve istinaf kavramlarının tanımı yapılıp, aralarındaki farklarbelirginleştirilmiştir. Terminoloji kısmında, doktrinde ve ceza kanunu tasarılarında istinafkavramı yerine kullanılan terimlere değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde; Roma ve eski Yunan hukuklarında istinaf kanun yoluincelenip, günümüzde karşılaştırmalı hukukta istinafın tarihû gelişimi gözlemlenmiştir.Devamında, istinafın Türk hukuk tarihindeki tarihsel gelişimi dönemlere ayrılarak incelenmiş,1879-1924 yılları arasında yargı sistemimizde yer alan istinaf mahkemelerinin kaldırılmanedenleri ve yeniden kurulması yönünde yürütülen çalışmalara değinilmiştir. YürürlüktekiTürk hukuk mevzuatında istinaf kanun yolunun yer aldığı kanunlar ve 5235 sayılı Adlû Yargılk Derece Mahkemeleri ile Bölge adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve YetkileriHakkında Kanun'un içeriği incelenmiştir. Tezin ilerleyen kısımlarında, istinafın tekrar kabulüsorununda, istinaf mahkemelerinin gerekliliğinin leh ve aleyhindeki görüşler incelenerek, bugörüşlerin ülkemiz açısından değerlendirmesi yapılmıştır.Çalışmanın son bölümünde ise, usulû konulara değinilerek, istinafta yargılama makamı,mahkeme kararlarından istinaf kabiliyeti olan kararlar, istinaf mahkemelerinin verebileceğikararlar ve bu kararlara karşı başvurulabilecek kanun yollarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first section of this study is composed of the analyzing of legal proceedings in thissection ordinary legal proceedings and extraordinary legal proceedings are examined. Thenthe definition of appeal and cassation which means the controling of court decisions areanalyzed in the other section of our study. Also the differences between appeal and cassationis emphasized in this part. In the terminology section of the study the legal expressions whichare used instead of appeal in the jurisprudence and criminal law drafts are analyzed.In the second part of our study, firstly the appeal in the Roman and old Greek law ismentioned then the historical development of appeal is examined. In addition the historicaldevelopment of appeal in Turkish law is examined by dividing into periods. The reasons ofrevoking the appeal in Turkish law is determined which was in force by the years 1879-1924in Turkish law system. Also the studies to form the appeal again in Turkish law is analyzed.Besides the acts which include appeal in Turkish law legislation is mentioned in this study. Inthe following the court of appeals which was entered into force again in Turkish law systemof today named as Circuit General Courts by the act that has the number of 5235 is analyzedin this study. In addition the opinions against and in favour of gaining currency of the court ofappeals in Turkish law system is evaluated.The procedural matters as hearing authorities of appeal, the court decisions which areappealable, the provisions of appeal and the decisions which can be given by the courts ofappeal and the legal proceeding against these court decisions are examined in the last part ofthis study.