Devrimci işçi sendikaları konfederasyonunun Türk çalışma hayatındaki yeri
Place of confederation of revolutionary workers' trade unions in Turkish working life
  1. Tez No: 192025
  2. Yazar: YASEMİN OLGAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET SELAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜÇALIŞMA EKONOM S ANAB L M DALIDEVR MC ŞÇ SEND KALARI KONFEDERASYONU'NUNTÜRK ÇALIŞMA HAYATINDAK YERÖZETÜlkemizde sendikacılık hareketi, emeğin mücadelesi ile başlamamıştır. Esasensendikacılık, yasal düzenlemelerin şekillendirdiği bir alan olmuştur. Oysa sendikal gelişim vehareket, örgütlenme hak ve özgürlüklerini düzenleyen yasaların ötesinde ekonomik, sosyal,siyasi gelişmeler ile yakından ilişkilidir. D SK, ululararası alanda sendikaların ?altın çağını?yaşadığı bir dönemde doğmuş ve gelişmiştir. Ülkemizde ise, sınıf sendikacılığı iddiası ilekurulmuştur. Ancak, 12 Eylül 1980 Türkiye'de sendikacılık ve D SK için bir dönüm noktasısayılmaktadır. Bu tarihte, D SK'in tüm malvarlığına elkonularak 12 yıl süreyle faaliyetleridurdurulmuştur. Sınıf ve kitle sendikacılığını savunan D SK, ancak 1992 yılında faaliyetlerineyeniden başlamıştır. 1980 sonrası dönemin ekonomik, yasal, siyasi koşulları sendikacılıkhareketi açısından bir şanssızlık olarak nitelendirilebilir. 12 Eylül 1980 ihtilali ile,sendikacılığın pasifize edilmesinin yanısıra, D SK de sendikal hayatın dışında bırakılmıştır.Yeniden faaliyete geçtiği 1992 yılından günümüze, D SK'in Türk çalışma hayatındaki yerinideğerlendirdiğimizde, 1980 öncesi dönemin gücüne kavuşamadığını söylemek yanıltıcıolmayacaktır.Yasemin OLGAÇ
Özet (Çeviri)
T.C.KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜÇALIŞMA EKONOM S ANAB L M DALIPLACE OF CONFEDERATION OF REVOLUTIONARY WORKERS? TRADEUNIONS IN TURKISH WORKING LIFEABSTRACTTrade unionism movement in our country shaped by legal arrangements, it did notstart as a result of workers struggle. However, trade unionism movement and evaluation oftrade unionism are related to economical, social, political growth beyond the contents oflegislation about freedom of association. D SK was born and grew up in trade unionism?s`golden age? in internetaional area. It was founded on trade unionism of classes. However,12th of September is known as turning point of trade unionism and Confederation ofRevolutionary Workers' Trade Unions of Turkey (D SK). At that time, D SK was impoundedand its activities were stopped for 12 years. But, in 1992, D SK, which defends tradeunionism of classes, was continued to activities again. After 1980, economical, legal andpolitical conditions were unluckiness for trade unionism. With the army coup in 1980, notonly trade unionism was made passive but D SK was also left out of the unionist life. Whenwe evaluate the position of D SK from it was continued to activities again -1992- till today, itwill not be misleading to say :?it hasn?t caught its power before 1980.?Yasemin OLGAÇ