Avrupa Birliği Hukuk sistemi ve Türkiye'nin uyumu
The EU Legal system and Turkey's adoptation
- Tez No: 192024
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
T.CKOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜKAMU HUKUKU ANAB L M DALIAVRUPA B RL Ğ N N HUKUK DÜZEN VE TÜRK YE'N N UYUMUBatı Avrupa'da temelleri Paris ve Roma Antlaşmalarına dayanan bütünleşme hareketininkarakteristik özelliklerinden biri de ulusüstü hukuk düzenidir. Türkiye'nin Avrupa Birliğihukukuna uyumunu ikili siyasi ilişkilerden bağımsız düşünmek mümkün değildir. Her nekadar ilişkilerin temeli 1963 Ankara Anlaşmasına kadar uzanmakta ise de hukuki uyum ancakson yıllarda hızlanmışıtr. Bunda rol oynayan faktörlerin başında 1996 yılında Türkiye ile ABarasında kurulan gümrük birliği gelmektedir.Türkiye'nin 1999 Aralık ayında yapılan Kopennhag zirvesinde aday ülke ilan edilmesi sürecidaha da hızlandırmıştır. Ancak esas uyum tam üyelik müzakereleri ile mümkün olacaktır.Müzakerelerin ardından Katılma Anlaşması imzalancak ve bu aşamada Türkiye'nin deegemenlik haklarının bir bölümünü Avrupa Birliğine devretmesini öngören hukukidüzenlemeler yapması gerekecektir.Tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Avrupa Birliği hukukununkarakteristik özellikleri üzerinde durulmuştur. kinci bölümde Türkiye'nin başlangıçtangünümüze Avrupa Birliği hukukuna uyum yolunda kaydettiği ilerlemeler ve halen içindebulunduğumuz tam üyelik müzakerelerinin hukuki uyum bakımından önemi ele alınmıştır.kinci bölümde ayrıca Avrupa Birliği hukukuna uyum için yapılması gerekenler, bu alandakibaşlıca sorunlar incelenmiştir.Tezi Hazırlayan : Ümit YılmazTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÇakırTez Kabul Tarih ve No: 12.07.2006- 2006/13Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Samir SalhaYrd. Doç. Dr. rfan Kaya Ülger
Özet (Çeviri)
T.CKOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜKAMU HUKUKU ANAB L M DALITHE EU LEGAL SYSTEM AND TURKEY'S ADOPTATIONOne of the most important feature of the European integration is that its supranational legalorder. So, the harmonization of the Turkish law to the EU legal order is not independentprocess. The history of the Turkey-EU relations affects this process from beginning topresent time generally. Legal harmonization of Turkish law to the EU legal order, wasaccelerated in recent years, in spite of that the history of bilateral relations going back furtherto the Ankara Agreement in 1963. Customs union decision that come into force in 1996, alsoaffected positively this process.In December 1999, The European Council was decided to gives candidate status for Turkey,this development also accelarated legal harmonization of Turkish law. But the fullharmonization of the Turkish law to the Acquis Communitaires only possible with thecompletion of accession negotiations. Following the full membership negotiations theAccession Treaty will be signed by the parties and in this time Turkey also changed somearticles in their constutitions on limited transfer of power to the European Union.In this framework, this thesis consists of two chapter. First chapter deals with the features onthe EU legal order, especially direct applicability and imposes obligations on both memberstates and their cıtızens. In the second chapter, the history of Turkey?s legal harmonizationwith the EU will be discussed largerly, from the beginning of the Ankara Agreement to theaccession negotiations. In addition of that, in this chapter also deals with major changes forlegal hormanization of the European Union law. Constitutuional changes and other necessarysteps in the future were evaluated comprehensively.Tezi Hazırlayan : Ümit YılmazTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Mustafa ÇakırTez Kabul Tarih ve No: 12.07.2006- 2006/13Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Samir SalhaYrd. Doç. Dr. rfan Kaya Ülger