İntermittan ekzotropyada horizontal şaşılık cerrahisi sonuçlarının değerlendirilmesi
Determining the results of horizontal strabismus surgery in intermittent exotropia
- Tez No: 192048
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ERDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İntermittan ekzotropyalı 70 olguda ameliyat sonuçları değerlendirildi. Olguların 45'i(%64) kadın, 25'i (%36) erkekti. Anamnezine göre özellik olan 24 (%34,3) hastanın, 2'sinde(%2,9) prematürite, 1'inde (%1,44) travma, 3'ünde (%4,9) konvülziyon, 2'sinde (%2,9) ciddiinfeksiyon, 16'sında (%22,8) ailede şaşılık hikayesi mevcuttu. Şaşılığın farkedilme yaşı3,6±3,6 yıl idi. Olgularımızın %12,9'unda ambliyopi tespit edildi. Olguların tamamınıncerrahi öncesi 1 saatlik diagnostik kapama testi sonrası uzak ve yakında kayma miktarlarıölçüldü. 1 saatlik kapama testi sonrasında olguların 38'i (%54,3) temel tip, 13'ü (%18,6)konverjans yetersizliği, 19'u (%27,1) diverjans fazlalığı olarak sınıflandı. Operasyon yaşıortalaması 15,3±10,2 yıl olup olguların ameliyat yaşına göre %42,9 'u 4-10 yaş arasında, gerikalanı ise 10 yaş üzerindeydi. Postoperatif izlem süresi olguların tümünde ortalama 31,4±25,6ay olup 6 ay ile 9 yıl arasındaydı.Olgularımızın tümünde kayma miktarı ortalaması uzakta preoperatif -27,5±12,9 PDiken postoperatif -3,5±4,4PD ile -8,5±6,6 PD ve yakında preoperatif -24,3±13,6 PD ikenpostoperatif -3,1±4,7 PD ile -8,2±7,7 PD arasında bulundu. Olgularımızın tümündepostoperatif başarı oranları uzakta %84,2 ile %75 ve yakında %81,4 ile %75 arasındabulundu. Olgularımızdan 6'sı (%8,6) reopere edildi.Olgularımızın binoküler görme fonksiyonlarında preoperatif döneme göre anlamlı artışoldu.
Özet (Çeviri)
The results of strabismus surgery in 70 X(T) patients were examined. Sixty fourpercent (64%) were female, % 36 were male. Among the 70 patients in this study group, 24(34,3%) had a history concurrent abnormalities. Associated conditions included prematurite(two patients), trauma (one patient), convulsion (three patients), severe infectious disease (twopatients), strabismus history in his/her family (sixteen patients). The mean age of presentationwas 3,6±3,6 years. Nine patients (12,9%) had amblyopia. Near and distance deviations weremeasured by performing alternan prism bar cover test after dissociating the two eyes byocclusion of one eye for one hour. After the one hour occlusion test, 38 patients (54,3%) withbasic, 13 patients (18,6%) with convergence insufficiency, 19 patients (27,1%) withdivergence excess type intermittent exotropia were found. While mean age of operation was15,3±10,2 years in patients and 42,9% of total patients were operated between 4-10 ages.Postoperative observation period was mean 31,4±25,6 months for all patients and it variedfrom 6 months to 9 years.In all cases, the mean far deviation was -27,5±12,9 PD preoperatively and it was foundbetween -3,5±4.4PD and -8,5±6,6 PD postoperatively and the mean near deviation was -24,3±13,6 PD preoperatively and it was found between -3,1±4,7 PD and -8,2±7,7 PDpostoperatively. In all cases, the postoperative success rate was 84,2% and 75% at distanceand it was found between 81,4% and 75% nearby. 6 cases (8,6%) were reoperated.66Significant increase was found in binocular visional functions of our patients duringpostoperative period compared to preoperative period.