Diz osteoartritli olgularda EMG biofeedback uygulamasının etkinliğinin klinik ve sintigrafik olarak değerlendirilmesi
Clinical and scintigraphic evaluation of the efficacy of EMG biofeedback application in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 192050
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAAN UZUNCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Diz osteoartriti kas atrofisi, güç ve endurans kaybı nedeniyle günlük yaşamaktivitelerini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kasların kuvvetlendirilmesirehabilitasyonda önemlidir. Rehabilitasyonun birçok alanında uygulanan biofeedbacktedavisinin bir çeşidi olan elektromiyografik ?biofeedback?, kas kuvvetlendirmeegzersizlerine destek olarak kullanılabilir.Bu çalışmada diz osteoartritli olguların kuadriseps kaslarına elektromiyografik?biofeedback? tedavisinin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamızda rasgele örnekleme yöntemi ile oluşturulan 20'şer kişilik iki grupmevcuttu. Birinci gruptaki hastaların semptomatik olan dizine elektromiyografik?biofeedback? uygulandı ve grup Ia olarak tanımlandı. Aynı hastaların diğer dizininkuadriseps kasına izometrik egzersiz yaptırıldı ve grup Ib olarak isimlendirildi.
Özet (Çeviri)
Knee osteoarthritis influences of daily living negatively due to muscle atrophy andloss of strength and endurance. Therefore, strengthening of the muscles is important inrehabilitation. Electromyographic biofeedback, a kind of biofeedback therapy, can be used tosupport muscle strengthening exercises.In this study it was aimed to investigate the efficacy of electromyographic biofeedbacktherapy on quadriceps muscles of the cases of knee osteoarthritis.There were two groups formed by randomisation and consisted of 20 patients in eachgroup. Electromyographic biofeedback was applied to the symptomatic knees of the patientsin the first group named as group Ia. Isometric exercises were done in quadriceps muscles ofthe other knees of the same patients as group Ib.