Postmenopozal hastalarda vücut kütle indekslerine göre leptin düzeyleri arasındaki farklılıklar ve leptin ile endotelinin endometrial kalınlık üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The difference between leptin levels according to body mass index postmenopausal women and the effects of leptin and endothelin on endometrial thickness
  1. Tez No: 192155
  2. Yazar: OLCAY AKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
POSTMENOPOZAL HASTALARDA VÜCUT KÜTLE NDEKSLER NE GÖRELEPT N DÜZEYLER ARASINDAK FARKLILIKLAR VE LEPT N LEENDOTEL N N ENDOMETR AL KALINLIK ÜZER NE ETK LER N NDEĞERLEND R LMESÖZETAmaç: Bu çalışmanın amacı postmenopozal hastalarda vücut kütle indeksine(VK ) göre leptin düzeyleri arasındaki farklılıklar ve leptin ile endotelinin endometrialkalınlık üzerine etkilerinin araştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Seksen postmenopozal hasta çalışmaya dahil edildi.Karşılaştırmanın VK 25'in altında ve üstünde olan iki grupta yapılması hedeflendiğiiçin başvuran hastalar VK 'lerine göre 40'ar kişilik iki grup oluşturacak şekildebaşvuru sıralarına göre ayrıldı. Hastalardan kan trigliserit, kolesterol FSH, LH, E2,leptin, endotelin-1 seviyeleri için kan örnekleri 8 saatlik açlığı takiben sabah alındı veendometrial kalınlıklar transvajinal ultrasonografi ile tespit edildi. Bulgular istatistikselolarak değerlendirildi.Bulgular: VK 'lerine göre gruplar karşılaştırıldığında trigliserit, kolesterol veleptin düzeyleri, VK > 25 olan grupta anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). VK 'lerine göre leptin ve endotelin-1 arasında da anlamlı bir korelasyon tespitedilmedi (p>0.05). Hipertansif hastalarda VK > 25 olan grupta endotelin-1 düzeyleridaha düşük bulunmasına rağmen (p0.05).
Özet (Çeviri)
THE DIFFERENCE BETWEEN LEPTIN LEVELS ACCORDING TO BODYMASS INDEX IN POSTMENOPAUSAL WOMEN AND THE EFFECTS OFLEPTIN AND ENDOTHELIN ON ENDOMETRIAL THICKNESSABSTRACTAim : The aim of this study was to determine the association between bloodleptin levels according to body mass index (BMI) in postmenopausal women and toinvestigate the effects of leptin and endothelin on endometrial thickness.Materials and Methods: Eighty postmenopausal women were included in thisprospective study. As we aimed to compare the parameters between the two groupsaccording to BMI, the women were respectively divided into two groups; 40 of themhad BMI equal or less then 25 (BMI≤25) and others above 25 (BMI>25). Bloodsamples were obtained after 8-10 hours fasting period in the morning for triglyseride,cholesterol, FSH, LH, E2, leptin and endothelin-1 and endometrial thickness weremeasured by transvaginal ultrasonography. Findings were statistically analyzed.Results : Blood triglyseride, cholesterol and leptin levels were significantlyhigher in patients with BMI>25 (p0.05). Accordingto BMI, the blood endothelin-1 and leptin levels showed no correlation (p>0.05).Although blood endothelin-1 levels were significantly lower in hypertensive womenwith BMI>25 (p0.05).When the patients were divided into two groups according to age ( ≤ 60 and > 60) andthe correlation between BMI and leptin levels were analyzed, it was found that therewas a positive correlation in patients younger 60 years (p0.05).Conclusion : There is a positive correlation between blood leptin levels andBMI in postmenopausal women younger than 60 years of age. Independent from bloodE2 levels, solely increased leptin levels do not affect endometrial thickness. Besides,blood endothelin-1 levels were not affected by BMI and leptin levels, and so have noeffect on endometrial thickness.Key words : Postmenopause, BMI, Leptin, Endothelin-1, Endometrial thicknessIX