Tavşanlarda kemik-tendon iyileşmesinde kemik iliği ve periostun rolleri
The roles of periosteum and bone marrow on tendon-bone healing on rabbits
- Tez No: 192154
- Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT ARGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETAmaç: Tendon içerisine uygulanan kemik iliği aspiratının, tendoniyileşmesine olan etkisinin araştırılması ve bu iyileşmeyi hızlandıran en etkinyöntemin bulunması.Gereç ve Yöntem: Bu çalışma için 36 adet Yeni Zelanda tipi albinotavşanın arka bacakları kullanıldı. Her iki arka bacağın ekstensör digitorum longustendonu proksimal yapışma yerinden disseke edildikten sonra, aynı bacak tibiametafizinde açılan kemik tünel içerisine tespit edildi. Gruplar tünel içerisindekitendona uygulanan işlemlere göre oluşturuldular. S ?Kontrol? grubunda tendonaherhangi bir işlem uygulanmaz iken, P ?Periost? grubunda tünel içerisindeki tendonaperiost, K ?Kemik iliği? grubunda ise taze kemik iliği aspiratı uygulandı. Ayrıca hergrup kendi içerisinde ikiye ?altı ve oniki haftalık olarak? ayrıldı. Sakrifikasyonişleminden sonra tibia ve tendonla birlikte çıkartılan kemik-tendon bileşkesi çekmecihazına yerleştirilerek 5mm/saniye hızında çekildi. Çekme işlemi tendon kopanaveya kemik-tendon bileşkesinden ayrılana kadar sürdürüldü. İşlem sırasında kopmayeri ve kopma esnasında uygulanan enerji değerleri Newton cinsinden kaydedilerekdeğerlendirildi ( Tenacity at maksimum (TAM) En yüksek dayanıklılık, Tenacity atbreak (TAB) Kopma anındaki dayanıklılık, Strain at break (SAM) Kopma anındakiixgerilim). Ayrıca her gruptan elde edilen iki kemik-tendon bileşkede ışık ve elektronmikroskopik incelemeler yapıldı.Bulgular: İlk altı haftalık değerlendirmede periost grubu, kontrol ve kemikiliği gruplarından istatiksel olarak anlamlı iyileşme gösterir iken (p< 0.01, p< 0.01),kemik iliği ile kontrol grupları arasında anlamlı fark yoktu (p=0.084).
Özet (Çeviri)
The Roles Of Periosteum And Bone Marrow OnTendon-Bone Healing On RabbitsABSTRACTPurpose: The research of the effects of intratendinoz injected bone marrowaspirate on tendon-bone healing and the invent of the most effectiv method onacceleration of tendon-bone healing.Material and Method: Thirtysix albino New Zealand rabbit legs wereused. Both extensor digitorum longus tendons of the legs were dissected from toorigo of the proximal part, and then fixed intra metaphisis of the same leg tibialtunnel. Groups were formed according to the applications of tendons intra tunnel,with S ? Control? group no thing applied to the tendon, P ?Periosteum? group wasapplied periosteum and K ?Bone Marrow? group was applied bone marrow aspirate.Every group divided into two subgroups by six and twelve weeks. After sacrificationof the rabbits, the bone tendon complex put into traction machine and pulled by a 5mm/sc speed. Traction was applied until the tendon rupture or bone-tendon junctionseperation.xiDuring the process, the ruture point and the energy applied was recorded in Newton.[Tenacity at maximum (TAM), Tenacity at break (TAB), Strain at brek (SAM)]Altough both tendon-bone complexes was examined with light and electronmicroscops.Findings: Within the first six weeks periosteum group showed the moststatisticaly significant healing in all groups (p< 0.01, p< 0.01), On the other hand,there were no statistical difference between bone marrow and controlgroups(p=0.084).