Atletizm'in atma branşlarında bazı antropometrik parametrelerle performansın ilişkilendirilmesi
The relationship between some anthropometric parameters and performance in throwing events in athletics
  1. Tez No: 192156
  2. Yazar: GÜLŞEN KALE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEHMİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
59ÖZETAtletizm'in Atma Branşlarında Bazı Antropometrik ParametrelerlePerformansın İlişkilendirilmesiBu çalışma 2004 Atletizm Sezonunda Kulüplerarası Büyükler I.Atletizm Ligi Finaline katılan ve ilk 8 sırayı alan erkek ve bayan atıcılarauygulandı. Antropometrik parametrelerle performansın ilişkilendirilmesi vesöz konusu parametrelerin branşlara göre karşılaştırılması amacıyla yapılanbu çalışmaya gülle, disk, çekiç ve cirit atma branşlarında 18-25 yaşlarıarasında, 32 erkek ve 32 bayan olmak üzere toplam 64 atlet gönüllü olarakkatıldı.Sporcuların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, kol uzunluğu, el uzunluğu, biakromial çap, baldır çevresi, uyluk çevresi, biseps çevresi ve vücut yağyüzdesi değerleri ölçüldü.Elde edilen veriler bayan ve erkek sporcularda ayrı ayrı Tek YönlüVaryans Analizi tekniği ile değerlendirildi. Buna ek olarak Varyans analizisonucunda branş ortalamaları arasındaki önemli bulunan farklar da Duncantesti ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
60SUMMARYThe Relationship Between Some Anthropometric Parameters andPerformance in Throwing Events in AthleticsThis research was carried out on male and female throwers who haveparticipated to the Senior I. Club League and took first 8 places in 2004 Trackand Field season. In this research, which was done to examine therelationship between anthropometric parameters and performance,andcompare this parameters between the events totaly 64 throwers ( 32 maleand 32 female) participated.Heght, weight, hand lenght, arm lenght, biacromial width, midthighcicumference, calf circumference, arm circumference and body fatpercentages were measured.The obtained datas were analysed by using One -Way Anovatechnique for both males and females seperately.