Türkiye süper lig takımlarından Gaziantepspor'un müsabaka öncesi ve müsabaka sonrası kaygı düzeyi
The anxiety level of the Gaziantep Football Team, one of the super league teams of Turkey both before and after the contest
- Tez No: 192197
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SADRETTİN PENÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
TÜRKİYE SÜPER LİG TAKIMLARINDAN GAZİANTEPSPOR'UN MÜSABAKAÖNCESİ VE MÜSABAKA SONRASI KAYGI DÜZEYİYılmaz AYBEYYüksek Lisans TeziGaziantep Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü,Beden Eğitimi ve Spor Anabilim DalıTez Yöneticisi: Doç.Dr. Sadrettin PENÇEAralık 2005, 45 SayfaÖZETBu araştırma süper lig takımlarından Gaziantepspor futbol takımında oynayan futbolcularınmüsabaka öncesi ve müsabaka sonrasında kaygı düzeylerini incelemek amacıyla düzenlenmiştir.Ayrıca; kontrol grubundan oluşan 29 kişiye de durumluk ve sürekli kaygı testleri uygulanmıştır.Çalışmamız futbol federasyonunun süper lig müsabakalarından 28. haftaya denk gelenGaziantepspor-Ankaragücü maçında yapılmıştır. Araştırmaya Gaziantepspor-Ankaragücü maçıkadrosuna alınan Gaziantepspor'lu futbolcular katılmıştır.Araştırma sonucu 29'u sıradan 17'si futbolcu olmak üzere 46 kişiye durumluk ve sürekli kaygıtestleri yapıldı. Bu testler müsabakadan bir gün önce, müsabaka öncesi ve müsabaka sonrası olmaküzere üç aşamada uygulanmıştır. Futbolcuların kaygı puanları arasındaki farkları belirlemek amacıylaKruskal Wallis Testi uygulandı.Kontrol grubu durumluk kaygı düzeyi 37,03 + 6,32, müsabakadan 1 gün önce değişkendurumluluk kaygı düzeyi 39,17 + 9,88 müsabakadan önce durumluluk kaygı düzeyi 36,23 + 10,61;müsabakadan sonra durumluk kaygı düzeyi 28,05 + 3,91 olarak bulunmuştur. Durumluk kaygı düzeyiarasındaki ilişkilerde istatiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. ( P < 0,05 )Kontrol grubu sürekli kaygı düzeyi ise 36,37 + 6,88; müsabakadan bir gün önce sürekli kaygıdüzeyi 42,82 + 7,59 müsabaka öncesi sürekli kaygı düzeyi 41,64 + 6,31; müsabaka sonrası süreklikaygı düzeyi 38,05 + 7,63 olarak bulunmuştur. Sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişkilerde müsabakaöncesi ve sonrasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. ( P < 0,05 )Sürekli kaygı düzeyleri ve durumluk kaygı düzeyleri karşılaştırıldığında sürekli kaygınınmüsabaka öncesi ve müsabaka sonrasındaki durumluk kaygı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. (P < 0,05)Sonuç olarak futbolcularda dış etmenler (müsabakanın önemi hava ve saha şartları, taraftarbaskısı, puan durumundaki yeri) kaygı düzeyini etkilemektedir. Müsabaka öncesi durumluk kaygıverileri yüksek değer olarak bulunmuştur. Müsabakayı kazanmak, hedefe ulaşmış olmak, takımbaşarısı daha sonra durumluk kaygı düzeyinin azalmasına neden olmuştur.Anahtar kelimeler; futbol, kaygı, maç öncesi, maç sonrası.I
Özet (Çeviri)
THE ANXİETY LEVEL OF THE GAZİANTEP FOOTBALL TEAM, ONE OF THESUPER LEAGUE TEAMS OF TURKEY BOTH BEFORE AND AFTER THE CONTESTYılmaz AYBEYM.S. ThesisGaziantep University Graduate School of Health Sciences, Depertment of Pyhsical educationand SportsSupervisor: Assoc. Prof. Sadrettin PENÇEDecember 2005, 45PagesABSTRACTThis research was made for investigating the anxiety levels, both before and after the match, ofthe Professional footballers who play in the Gaziantepsport football team, one of the super leagueteams.Our study was made for the Gaziantepsport and Ankaragücüsport club match which was one ofthe super league contests of football federation and hold the 25 th. week. The Gaziantepsportfootballers, who played in the Gaziantepsport and Ankaragücüsport club match, participated in thisresearch.During the research, some ?changable anxiety? tests were applied on 46 footballers. These testswere applied three times: a day before the contest, before the contest and after the contest. In order todetermine the differences between the anxiety degrees of the footballers, Wilcoxon Test were applied.A day before the contest, the changable anxiety level was 39,17 + 9,88; before the match, thetrait anxitey level was 36,23 + 10,61; and after the contest, the state an,xety levelwas 28,05 + 3,91. So,there were statistically clear differences in the connections between the state anixety levels.