Pseudomonas aeruginosa suşlarında antibiyotik varlığında biofilm ve alginat üretiminin araştırılması
Investigation of biofilm and anginate production from pseudomonas aeruginosa isolats at the existince of antibiotics
- Tez No: 192196
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELEK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, çeşitli vücut örneklerinden soyutlanan P. aeruginosasuşlarının, farklı sürelerde ve farklı yöntemlerle, biofilm oluşturma ve alginatüretme yetenekleri, bu yeteneklerin antibakteriyel madde varlığındaki değişimlerive aynı zamanda biofilm oluşturma ve alginat üretiminin antibakteriyel maddedirencine katkısı araştırıldı.P.aeruginosa suşlarının 57 tanesi endotrakeal aspirat örneklerinden (%38,5),31 tanesi idrar örneklerinden (%20,9), 29 tanesi yara örneklerinden (%19,6), 11tanesi balgam örneklerinden (%7,4), 17 tanesi (%11,4) çeşitli örneklerden (kan,sürüntü, göz vb.) soyutlanmıştır. 24 saatlik ölçümler sonrasında, kristal violekullanarak suşların %45'inin, safranin kullanarak ise %58,4'ünün P.aeruginosaATCC 27853'den daha fazla biofilm oluşturduğu saptanmıştır. 48 saatlik ölçümlersonrasında, kristal viole kullanarak suşların %33,6'sı, safranin kullanarak %37,8'iATCC 27853'den daha fazla biofilm oluşturmuştur. 24 saatlik değerler ile 48saatlik değerler arasındaki fark, her iki boyar madde kullanımında da anlamlıbulunmuştur (p=0,00). Kinolon grubu antibiyotiklerin biofilm üretimine etkisinebakıldığı zaman, bütün antibiyotiklerin sub M K konsantrasyonlarda 24 saatsonunda biofilm üretimini doz bağımlı olarak azalttığı saptanmıştır. Sub M Kkonsantrasyonda biofilm oluşumuna etki açsından bakıldığında, ciprofloksasin velevofloksasin, moksifloksasine göre daha etkili bulunmuştur. Sub M Kkonsantrasyonlarda 48 saat sonunda biofilm oluşumuna etki açısındanbakıldığında, antibiyotikler arasında bir fark bulunmamıştır. Biofilm oluşturmuşbakteriler üzerine kinolon grubu antibiyotiklerin etkisine bakıldığında, her 3antibiyotik için de B K değerlerinin M K değerlerine göre oldukça yükseldiğibulunmuş ve moksifloksasinin, biofilm üzerine ciprofloksasin ve levofloksasindendaha az etkili olduğu saptanmıştır. P.aeruginosa suşlarının standartlar kullanılarakoluşturulan kalibrasyon eğrisine göre 24 saat sonunda ürettiği alginat miktarı 0,4-6.9 µg/ml aralığında bulunmuştur. Her iki boyar maddeyle yapılan 24 saatlikbiofilm ölçümleriyle, alginat üretimleri karşılaştırıldığında, aradaki ilişki anlamlıbulunmuştur (p=0,007; p=0,016). Kullanılan her 3 antibiyotiğin de sub M Kkonsantrasyonlarda alginat üretimini doz bağımlı olarak arttırdığı bulunmuştur.Sonuç olarak biofilm oluşumu ve alginat üretimi, P.aeruginosa suşlarının tedaviyanıtını etkileyen önemli virulans faktörlerindendir.
Özet (Çeviri)
In this study we reseached the capability of forming biofilm and alginateof P.aeruginosa strains isolated from various body samples with various periodsand methods. We also searched the changes in these ağabeylities in presence ofantibacterial substance and the contribution of biofilm formation and alginateproduction to the antibacterial resistance.We isolated 57 P.aeruginosa strains from the endotracheal aspiratesamples, 31 urine, 29 from wound, 11 from sputum and 17 from other samples(blod, eye, etc.). After 24 hours of measurament, by using kristal viole 45% of thestrains and by using safranin-0 58,4% of the strains produced biofilm more thanATCC 27853.