N-nitrozopirolidin ile in vivo etkileştirilen sıçanların karaciğer ve böbrek sitoplazmik glutatyon-s-transferaz özgül aktivitesinin araştırılması
Investigation on the specific activity of cytoplasmic glutathione-s-transferase from liver and kidney of rats treated with N-nitrosopyrrolidine
  1. Tez No: 192204
  2. Yazar: ŞULE ERÜÇ ALTINPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İZZET YELKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
6. ÖZETNitrozopirolidin (Npyr), hem endojen hem de değişik kaynaklardan ekzojenolarak organizmalara ulaşabilen karsinojenik ve hepatotoksik bir maddedir.Npyr'in hedef organları olarak bilinen karaciğer ve böbrekte, sitoplazmikGlutatyon-S-Transferaz (GST) özgül aktivitesi üzerine olası in vivo etkisiniincelendik.Her birinde üç erkek ve üç dişi sıçan bulunan üç ayrı deney (n=6 x 3) ve birkontrol grubu (n=6) oluşturuldu. I. deney grubu sıçanlara 2 mM, II. deney grubusıçanlara 4 mM, III. deney grubu sıçanlara 6 mM Npyr ve kontrol grubu sıçanlarada serum fizyolojik çözeltisi intraperitonal olarak 0,5 ml'lik hacimler halinde yedidefa günaşırı (iki günde bir) verildi.Deney grupları ile kontrol grubu karaciğer GST özgül aktivite değerlerikarşılaştırıldığında; I. grupta kontrole göre artış gözlenirken, II. ve III. gruplardaazalma gözlendi. Deney grupları kendi aralarında karşılaştırıldığında ise karaciğerGST özgül aktivite değerleri; I. grupta, II. ve III. gruplara göre, III. grupta da II.gruba göre daha yüksek bulundu (p>0,05). Gruplara ait böbrek GST özgülaktivite değerleri karşılaştırıldığında her üç grubun enzim aktivitesinin kontrolgrubuna oranla düşük olduğu gözlendi. I. ve III. gruplardaki GST özgül aktivitesibirbirine yakınken, II.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYINVESTIGATION ON THE SPECIFIC ACTIVITY OF CYTOPLASMICGLUTATHIONE-S-TRANSFERASE FROM LIVER AND KIDNEY OF RATSTREATED WITH N-NITROSOPYRROLİDİNENitrosopyrrolidine is a carcinogenic and hepatotoxic compound which canbe transmissible to organisms from various endogenic and exogenic sources. Wehave investigated the effect of Npyr on the specific activity of Glutathione-S-Transferase (GST) in target organs such as liver and kidney.Three different experimental rat groups having 3 males and 3 females(n=6x3) and a control group (n=6) were established. Three groups of rats weresupplied with 2mM, 4mM and 6mM Npyr respectively and the control group wassupplied with physiologic saline solution. 0,5 ml Npyr was injected to the ratsintraperitonally 7 times with two day intervals (once in two days).When experimental groups were compare to the control group, specificactivity of liver GST was increased in the first group, the activity of the enzymewas decreased in groups two and three. When three groups were compared to eachother, enzyme activity was the highest in first group, then the third group and thesecond group have fallowed it (p>0,05). The kidney GST activities of allexperimental groups were found lower than of control group. While the activitywas found similar in the first and third groups, enzyme activity of the secondgroup was found very low.Our findings showed that Npyr application did not have any effect onspecific activity of liver GST while it caused a decrease in the specific activity ofkidney GST.