Pre-eklampsi, eklampsi ve HELLP sendromu riski, insan mikrozomal epoksid hidrolaz geni ekzon-4 polimorfizminin araştırılması
Investigation of human microsomal epoxide hydrolase gene exon-4 polymorphism and risk of pre-eclampsia, eclampsia and HELLP syndrome
  1. Tez No: 192205
  2. Yazar: MERAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERGÜN PINARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tıbbi Biyoloji, Obstetrics and Gynecology, Medical Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda mikrozomal epoksid hidrolaz (EPHX) geni ekzon-4 139His→139Arg polimorfizminin pre-eklampsi, eklampsi ve HELLP sendromunungelişmesinde risk oluşturup oluşturmadığını araştırmak amacıyla, 150 pre-eklampsi, 40 eklampsi, 60 HELLP sendromu tanısı konmuş ve 150 kontrolgrubundan oluşan toplam 400 birey incelenmiştir.PCR ve RFLP yöntemleri (Polymerase Chain Reaction ve RestrictionFragment Length Polymorphism) kullanılarak genotipleme çalışması, hasta vekontrol gruplarından alınan kan örneklerinden izole edilen DNA'lar üzerindeyapılmıştır.Agaroz jel elektroforezinde, PCR ürünü, 357 bç uzunlukta bir DNAfragmenti olarak izlenmiştir. RFLP sonrasında oluşan ürünler ise; 139His/Hisgenotipi (295 bç ve 62 bç uzunluklarında iki fragment) homozigot doğal tip,139His/Arg genotipi (295 bç,174 bç, 121 bç ve 62 bç uzunluklarında 4 fragment)heterozigot, 139Arg/Arg genotipi (174 bç, 121 bç ve 62 bç uzunluklarında 3fragment) homozigot olarak değerlendirilmiştir.Çalışmamızda, parite, gravida, ortalama anne yaşı, gebelik haftası,diastolik kan basıncı, diyabet öyküsü, anne-baba ve eşiyle akrabalığı, öncekigebeliklerinde hastalık öyküsünün olması parametreleri ve genotip sıklıklarıχ2testi ve varyans analizi (post hoc Tukey testi ile birlikte) kullanılarak, hasta vekontrol grupları arasında (bazı parametreler sadece hasta grupları arasında)karşılaştırılmıştır. Hastalığın nispi risk oranları (OR-Odds Ratio) gibi olasılıklar%95 güvenlik aralığında (CI) değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçların bazılarıanlamlı bulunurken bazılarında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.χ2 analizi ile yapılan istatistiksel değerlendirmede, mikrozomal epoksidhidrolaz geni (EPHX) ekzon-4 polimorfizmi dağılımının hasta ve kontrol grubuarasında anlamlı olarak farklı olduğu görülmüştür (χ2: 6,522 P0.05, %95 CI: 0.58-12.96).Çalışmamızda, pre-eklampsi, eklampsi ve HELLP sendromu ile ekzon-4polimorfizmi arasında anlamlı bir birliktelik bulunmadığı sonucuna varılmıştır.Hasta grubunun genişletilmesinin ve çalışma grubunun EPHX geni ekzon-3polimorfizmi yönünden de değerlendirilmesinin, çalışmayı daha anlamlı kılacağıdüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is whether the exon-4 139His→139Argpolymorphism of microsomal epoxide hydrolase gene is a risk factor for pre-eclampsia, eclampsia and HELLP syndrome in total 400 individuals who areadmitted to the Department of Gynecology and Obstetrics of CumhuriyetUniversity Hospital with a clinical presentation of pre-eclampsia (n=150),eclampsia (n=40), HELLP syndrome (n=60) and controls (n=150).Genotyping studies have been performed by PCR and RFLP methodsusing DNA isolated from blood samples.PCR product has been observed as a 357 bp DNA fragment. Three types ofband patterns have been detected namely, homozygot wild type (139His/139Hisgenotype; 295 bp and 62 bp), heterozygot type (139His/139Arg genotype; 295bp,174 bp, 121 bp and 62 bp) and homozygot polymorphic type (139Arg/139Arggenotype; 174 bp, 121 bp and 62 bp).In this study, mean age, parity and gravidity and gestational age, diastolicblood pressure, Diabetes Mellitus, consaguineous marriage, parental consaguinityand pre-eclampsia history in previous pregnancy were compared by one-wayANOVA analysis with post hoc Tukey test, and χ2 test. Statistical analyses wereconducted using χ2 test for the evaluation of variations of the genotypefrequencies among the patient groups, between the case and control groups. Oddsratios (ORs) as estimates of relative risk of the disease were calculated on thebasis of 95% confidence intervals (CIs). The relationships among the patient andbetween the case and control groups were found statistically significant in someparameters, particularly mean age, diastolic blood pressure. The distribution ofpolymorphic genotypes for exon-4 polymorphism of EPHX gene between caseand control groups was evaluated statistically significant (χ2: 6.522, P0.05,95% CI:0.58-12.96).In conclusion, the exon-4 polymorphic variations of EPHX gene studiedwere found not to correlate with pre-eclampsia, eclampsia and HELLP syndrome.It would be complementary to extend the polymorphism analysis to exon-3polymorphism of EPHX gene in the study groups.