Trakya Üniversitesi Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulunda okuyan öğrencilerin bazı fiziksel biyomotorik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of some of the physical and biomotoric features of student at Trakya University Kırkpınar Physical Education and Sports Academy
- Tez No: 192236
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2004-2005 öğretim yılında Trakya Üniversitesi,Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda kayıtlı bulunan 1. 2. 3. ve 4. sınıföğrencilerine ait bazı fiziksel ve biyomotorik özelliklerin belirlenerek birbirileriylekarşılaştırılmasıdır.Bu çalışma öncesinde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul'undan25.11.2004 tarihinde izin alındı. Çalışmaya Trakya Üniversitesi, Kırkpınar BedenEğitimi ve Spor Yüksek Okulunda 2004-2005 öğretim yılında 1. 2. 3. ve 4. sınıföğrencisi olan, yaşları 18 ile 29 arasındaki toplam 145 öğrenci gönüllü olarak katıldı (73bayan ve 72 erkek) Tüm öğrencilerin yaş, cinsiyet ve sınıfına göre boy uzunluğu, vücutağırlığı, dikey sıçrama mesafesi, durarak uzun atlama mesafesi, mekik çekme sayısı,şınav çekme sayısı, 60 metre sürat ile bayanlarda 400 metre ve erkeklerde 800 metrekoşu testi yapıldı.statistiksel değerlendirmede tek yönlü varyans analizi ile Post-Hocyöntemlerinden Scheffe yöntemi kullanıldı.Sınıflar arası karşılaştırmalarda boy uzunluğu, vücut ağırlığı, dikey sıçrama,mekik çekme, durarak uzun atlama verileri bakımından anlamlı bir farklılıkbulunamadı (p>0.05); şnav çekme ve 60m sürat değerleri bakımından ise anlamlı birfarklılığa rastlandı (p0.05); dikey sıçrama,durarak uzun atlama, 60m sürat ve 800m koşu verileri bakımından ise anlamlı farklılığarastlandı (p0.05); şınav çekme, durarakuzun atlama, 60m ve 400m verileri bakımından ise anlamlı farklılığa rastlandı (p0.05); biyomotoriközelliklerinde alt sınıflar lehine (1,2 ve 3.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to compare some of the physical and biomotoric features ofthe students, by determining those features, in 1st, 2nd, 3rd, and 4th class of KırkpınarPhysical Education and Sports Faculty, Trakya University in the term of 2004-2005.Before this study started, permission was taken from Trakya University MedicalFaculty Ethics Council on the 25th of November 2004.