Sigaranın beslenme ve besin tüketimi üzerine etkileri
The effects of smoking on nutrition and food intake
  1. Tez No: 192237
  2. Yazar: MÜGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUALLA AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
SİGARANIN BESLENME VE BESİN TÜKETİMİ ÜZERİNE ETKİLERİÖZETAraştırma Kayseri il merkezinde çalışan, sigara içen ve içmeyen bireylerin besin tüketimi,beslenme alışkanlıkları, beslenmeyle ilişkili antropometrik ölçümlerini belirlemek vekarşılaştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyleri aynı olan sigara içen 210 kişi araştırma grubuna alınırkensigara içmeyen 210 kişi kontrol grubu olarak seçilmiştir. Araştırmanın verileri, sigaraiçmenin beslenme durumuna etkisini belirlemeye yönelik hazırlanan; 38 soru içeren anketformu ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF SMOKING ON NUTRITION AND FOOD INTAKEABSTRACTThe study was conducted descriptively to determine and compare nutritional habits, foodconsumption level and obtain anthropometric measurements of the employed individualswho smoke and who do not smoke in the urban area of Kayseri.210 smokers were selected as control group and 210 non-smokers as study group. Thegroups were equal in age, gender and educational level. The data were collected with aquestionnaire form consisting of 38 questions in order to determine the effects of smokingon nutrition.