Üreter taşlı hastalarda düşük doz helikal BT incelemesi
Low dose helical CT examination in patients with ureteral calculi
  1. Tez No: 192235
  2. Yazar: DUYGU HEREK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAKİ YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, üreter taşına ait primer ve sekonder bulguların saptanmasında,düşük doz tekniği ile uygulanan kontrastsız helikal BT'nin görüntüleme özellikleri ve tanısalduyarlılığının değerlendirilmesidir.Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı'nda, Aralık2004 -Temmuz 2005 tarihleri arasında SDBT incelemelerinde üreter taşı saptanan 33 olguda,30 mAs/kesit efektif tüp akımı kullanılarak DDBT tetkikleri yapıldı. DDBT sonuçları standartdoz verileri ile karşılaştırıldı.DDBT uygulaması ile, olguların abdomen çevresi arttıkça görüntülerdeki gürültümiktarında da artış saptandı. Ancak DDBT'deki görüntü kaliteleri radyolojik değerlendirmeiçin yeterli bulundu. DDBT ile hastaya verilen radyasyon miktarında %82'nin üzerindeazalma elde edildi. SDBT altın standart kabul edilerek yapılan karşılaştırmada, DDBT'nintaşlı üreteri ve taşları tek tek göstermedeki duyarlılığı sırasıyla %94.6 ve %92.9 bulundu.Taşları tanımlamada ve taşa bağlı sekonder bulguları göstermede de SDBT ile DDBTarasında istatistiksel fark saptanmadı.Üreter taşına bağlı akut renal kolik hastalarında, taşa ait primer ve sekonder bulgularıyüksek duyarlılıkta tanımlayabilen kontrastsız düşük doz helikal BT incelemesi, hastaradyasyon dozunu ciddi oranda azaltması nedeniyle, özellikle genç hasta grubunda vetekrarlanan tetkiklerde ilk tercih edilmesi gereken yöntem olmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYLOW DOSE HELICAL CT EXAMINATION IN PATIENTSWITH URETERAL CALCULIThe aim of this study is to evaluate the imaging properties and diagnostic sensitivity oflow dose unenhanced CT technique in detecting primary and secondary signs of ureteralcalculi.In Pamukkale University Faculty of Medicine Department of Radiology, 33 patientswith ureteral calculi on SDCT underwent LDCT at effective tube current of 30 mAs/slice,between December 2004 - July 2005. The results from LDCT were compared with the data ofstandard dose.As the abdominal circumferences of the patients increase, an increase in noise wasalso detected on LDCT. However, imaging quality of LDCT was good enough forradiological evaluation. A decrease of more than 82 % in radiation exposure to the patientswas obtained with LDCT. Accepting the SDCT as gold standard, the sensitivity of LDCT inshowing the ureters with calculi and the calculus itself were 94.6 % and 92.9 %, respectively.There was no statistical difference between SDCT and LDCT in depicting the calculi and thesecondary signs related to the calculi.Low dose unenhanced helical CT can describe the primary and secondary signs withhigh sensitivity in acute renal colic patients with ureteral calculi. Since it decreases theradiation exposure significantly, LDCT should be the first choice of imaging method,particularly in young patients and those who need multiple CT examinations for new stoneformations.