Serbest sonlanan tek parça döküm alt hareketli bölümlü protezlerde eyer sistemlerinin planlanması
  1. Tez No: 19228
  2. Yazar: EYÜP İLHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZDEN KÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Araştırmamız tek veya çift yönlü serbest sonlanan alt diş dizisine sahip toplam 33 birey üzerinde uygulandı. Planlaması tarafımızdan yapılan A bölümünü oluşturan alt iskelet protezlerde iki taraflı serbest sonlanan Kennedy I alt diş dizisine sahip toplam 14 hasta Grup I (Ki), tek taraflı serbest sonlanan Kennedy II alt diş dizisine sahip toplam 7 hasta ise Grup II (Kil) oluşturdu. Planlaması laboratuvarlar tarafından yapılan toplam 12 has tadan oluşan Grup III kontrol grubu olarak değerlendirildi. Planlaması tarafımızdan yapılan A bölümünde yer alan hastalara uygulanan alt iskelet protezlerde diş ile mukoza arasındaki rezilyens farkını kompanse edebilmek için, metal dizaynında Marxkors (34,35) un önerdiği şekilde ana bağlayıcı-eyer birleşim yeri planlaması destek dişin distalinden başlayıp crista-mylohyoidea bölgesinde distale doğru 120 derece eğimli ve 0.8 mm rölyefli olarak yapıldı. Ve son destek dişin lingual bölümündeki iskelet metali planlaması bir yay oluşturacak şekilde mümkün olduğunca distale kaydırılarak bu bölgede optimum temizlenme olanağı sağlayacak bir aralık oluşturuldu. Aynı zamanda kroşe sisteminin eyer sistemi ile ilişkisini keserek destek dişin distal papilini korumak amacı ile Nally-Martinet tipi kroşe uygulandı..74- 9 aylık gözlem süresi sonunda planlaması tarafımızdan yapılan alt iskelet protezlerde, kontrol grubuna kıyasla crista-mylohyoidea bölgesinde görülen vurukların metali aşındırmadan giderildiği ayrıca destek diş ve çevre yumuşak dokuların korunduğu sap tandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One study was performed on a total of 33 individuals who have lo wer dentition with single or double distal extensions. Among the lower removable partial dentures of division A, which were designed by us, the 14 Kennedy I patients with double distal extensions on lower dentitions formed Group I (KI), the 7 Ken nedy II patients with single distal extensions on lower dentitions formed Group II (KII). In the metal design of the removable partial dentures which were applied to the patients in division A planned by us, the connecti on line of major connector-saddle was planned to start from dis tal of support tooth, inclined 120 degrees distally at cristamylohyo- idea region and with 0.5 mm of relief as recommended by Marx- kors (34,35) in order to compensate the resilience difference bet ween tooth and mucosa, and by moving the removable partial denture design, lingual of the last support tooth, distally to form an arch, a space was performed to allow optimum cleaning in this region. At the same time by discharging the relationship of clasp system with the saddle system, a Nally-Martine type of clasp was applied in order to protect the distal papilla of the support tooth.76- At the end of the nine months of observation period, when com pared with the control group, the irritation seen in the crista-my- lohyoidea region could be removed without erasion from the me tal and also the support tooth and surrounding soft tissues which protected the lower removable partial dentures which were plan ned by us.