Wiron 88-VMK 68 metal-porselen sisteminde baskı mukavemetinin değişik fırınlama teknikleriyle incelenmesi
- Tez No: 19229
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL ARTUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Wiron 88 - Metal alasimx ve VMK 68 - Porselen sisteminin oluşturduğu metal-seramik restorasyonlarda, farklı fırınlama yöntemlerinin baskı mukavemeti üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca sertlik ölçümleri de yapılarak ; dayanıklılık, sertlik ve fırınlar arasındaki iliş ki araştırılmış, örneklerin pişirildiği beş farklı porselen fırını, dayanıklılık ve sertlik bulgularına göre değerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak ; dayanıklılık ve fırınlar, fırınlar ve sertlik değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmamasına karşın, gözlemsel bulgular farklılıklar göstermektedir. Sonuçlarımızı şöylece özetleyebiliriz : 1- Manuel fırınlarda, genel fırınlama kuralları na, pişirme süre ve sıcaklıklarına uyulmalıdır. 2- Uygun sıcaklıkların tespitinde, kullanılan materyallerle birlikte teknisyenin deneyimleri, üretici firmanın önerileri ve fırının kapasitesi de göz önüne alınmalıdır. 3- İş ve zaman kayıplarını, psikolojik faktörleri önlemek için, geniş program kapasiteli ve restorasyonun özelliklerine göre program değişikliği yapılabilen, basit ve kullanımı kolay fırınlar aynı zamanda teknisyenin de hata payını azalttığı için tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Different methods of processing ceramometal restorations using VMK-68 porcelain and Wiron-38 metal alloys were tested for their strengths. Furthermore, furnaces were classified for hardness and strength of specimens processed. There was no statistically valid difference between different' furnaces, as far the hardness and strength of the spicemen were considered. Results can be summarized as follows : 1- All the processing instructions should be exactly followed when dealing with manual furnaces. 2- When setting the firing temperature, the experiences of a well trained technician should be considered as well as the instructions of the producing company and also the capacity of the furnace. 3- Furnaces with different program capacities should be prefered in order to save time, effort and minimize the technician's error.