Bupivakainin cerrahi işlemler sırasında görülen kardiak aritmilerin önlenmesi ve post operatif ağrıların giderilmesi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmalı incelenmesi
- Tez No: 19231
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT TUNCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Diş hekimliği alanında uzun etkili lokal anesteziye olan gereksinim son yıllardaki gelişen operasyon yöntem lerine bağlı olarak hemen hemen bir zorunluluk haline gel miştir. Araştırmamızın ilk bölümünde uzun etkili yeni bir lokal anestezik olan Bupivakain ' in rutin olarak kullanı lan Lignokain'e göre avantaj ve dezavantajları ve post operatif döneme ilişkin etkileri değerlendirildi. Çalışmamıza katılan 68 olgunun lokal anestezi al tında operatif olarak alt gömük üçüncü molar dişleri çı karıldı. Hastaların yarısına lignokain anestezisi uygu lanırken diğer yarısına bupivakain yapıldı. Araştırmanın sonucunda her iki anestezik solüsyon arasında anestezik özellikler açısından önemli bir fark görülmemekle beraber bupivakain grubu hastalarda post operatif dönem ağrıla rında önemli boyutta azalma ve özellikle post operatif ilk 12 saatte kullanılan analjezik miktarında da büyük oranda düşme saptandı. Çalışmamız süresince herhangi bir yan etki görülmedi. Araştırmanın ikinci bölümünde ise genel anestezi altında yapılan oral cerrahi uygulamalar sırasında-d ak i cerrahi stimulasyonlar nedeniyle görülen kardiak ritm bozukluklarını önlemek amacıyla genel anesteziye ek olarak bupivakain ile bilateral loko-regional anestezi yönteminin olası yararları incelendi. Çalışmaya Ege üniversitesi Plastik Cerrahi Servisine oral ve maxillo-f acial bölgedeki sorunları nedeniyle başvuran 34 olgu katıldı. Araştırmanın sonunda hemen bü tün olgularda operasyonun başında görülen aritmilerin bilateral lokal bupivakain anestezisinden sonra önemli ölçüde düzeldiği saptandı. Bununla beraber bupivakain anestezisinin 12 yaşın altındaki çocuklarda ve mental geriliği olan olgularda uygulanmasının daha fazla dikkat ve klinik deneyime ge reksinim gösterdiği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The necessity of long-acting local anaesthesia in tiie field of dentistry is increasingly gaining impor tance as a result of the developments in the techniques of surgical procedures in recent years. In the first part of our investigation Bupivacaine, one of the newest long-acting local anaesthetics, hasbeen compared with lignocaine, the standart local anaesthetic agent. Their respective advantages and disadvantages are considered. Furthermore, their effectiveness in the post operative period is evaluated. 68 healthy adult outpatients who underwent surgical removal of impacted mandibular, third molar teeth under local anaesthesia participated in our case study. Lignocaine was used in 34 cases. Bupivacaine was employed in the remaining half of 68 cases. The results show that there were no statistical differences between the two solutions with regard to anaesthetic effect during surgery. However, Bupivacaine was significantly superior to lignocaine in providing an extended duration of post operative pain control.Patients in the bupivacaine group had a significantly longer pain-free period than patients in the lignocaine group. The prolonged pain-free period after administra tion of bupivacaine effectively lessened the need for post operative oral analgetics, especially during the first 12 hours, throughout our experiments no side effects of bupivacaine were observed. in the second part of our clinical trials, he pos sible usefulness of bilateral loco-regional blockade with bupivacaine administered in addition to general anaesthesia was investigated for the purpose of preven ting the occurence of cardiac dysrhythmias during the phase of surgical stimulation in oral surgery performed under general anaesthesia. 34 healthy inpatients participated in this study as they had been referred to the department of plastic surgery at Ege university for various problemmes these said patients had on their oral and maxil lo -facial regions. At the end of the investigation it was observed that nearly all arrhythmias experienced of the beginning of operation were significantly disappeared after the bilateral loca-regional bupivacaine blockade.The study finally emphasizes the necessity of a more careful attention on bupivacaine anaesthesia in its administration on patients under 12 years of age or having mental deficiency.