Deneysel hidronefrozda nitrik oksit ve vasküler endotelyal growth faktörü arasındaki bağıntı
The correlation between nitric oxide and vascular endotelial growth factor in experimental hydronephrosis
  1. Tez No: 192308
  2. Yazar: Ş. ABDULLAH KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ÇAĞRI SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
7. ÖZETDeneysel Hidronefrozda Nitrik Oksit ve Vasküler Endotelyal Growth FaktörüArasındaki BağıntıGenel Bilgi: Üreteropelvik bileşke obstruksiyonuna bağlı hidronefroz, çocuk cerrahlarının ensık karşılaştığı genel problemlerdendir (1,2). Obstruktif nefropatinin patogenezi ile alakalıyayınlanmış olan birçok deneysel ve klinik çalışma vardır. Diğer taraftan, bu konu halaaydınlatılmayı beklemektedir (3). NO, içinde bulunduğu duruma bağlı olarak toksik ya dakoruyucu olabilir, çeşitli fizyolojik fonksiyonlar ile önemli bir biyolojik modülatör gibidavranır (4). VEGF, anjiogenezi ve vasküler geçirgenliği artıran endotel hücre mitojenidir.VEGF, anjiogenez, yara iyileşmesi ve inflamasyonda yer alır. VEGF in damar endotelindenNO salınımını uyardığı daha önce gösterilmiştir (5). Siklosporinin nefrotoksisitesinde, NO'inkoruyucu rolü ve VEGF'nin karşıt etkileri daha önce çalışılmıştır (6). Fakat, obstruktifnefropatide NO ve VEGF'nin rolü hala spekülatiftir ve tanımlanmak zorundadır.Amaç : UPB obstruksiyonuna bağlı hidronefroz rat modelinde; VEGF seviyesini vehistopatolojik değişimleri; serbest radikal oluşumunda NO modulasyonunun etkileriniaraştırmaktır.Metod : 40 Wistar rat, 10'arlı 4 gruba ayrıldı: Sham, Hidronefroz, L-Arginin ve L-NAME.Sham grubuna operasyon, diğer gruplara ek olarak UPB ligasyonu uygulandı. UPBobstruksiyonu yanında (L-Arginin ve L-NAME gruplarına, postop 7 gün, günlük L-Arginin(100mg/kg) ve L-NAME(10mg/kg) intraperitoneal enjekte edildi. Tüm hayvanlarpostop 8. günde sakrifiye edildi ve MDA ve VEGF araştırması ve histopatolojik araştırmalariçin sol böbrekleri alındı.Bulgular: Sham grubuyla karşılştırıldığında, Hidronefroz grubunda, MDA ve NO düzeyleriarttı ve VEGF düzeyleri azaldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYThe Correlation Between Nitric Oxide and Vascular Endothelial Growth Factor inExperimental HydronephrosisBackground Data: Hydronephrosis due to ureteropelvic junction (UPJ) obstruction is one ofthe most common problems confronting the pediatric surgeons (1, 2). There are manyexperimental and clinical studies have been published on the pathogenesis of the obstructivenephropathy. However, it stil remains to be clarified (3). Nitric oxide (NO) acts as animportant biological modulator with diverse physiological functions, which can be eithertoxic or protective depending on the situation (4). Vascular endtohelial growth factor (VEGF)is an endothelial cell mitogen that increases angiogenesis and vascular permeability. VEGF isinvolved in angiogenesis, wound healing and inflammation. It has been demonstrated thatVEGF stimulates NO release from vascular endothelium (5). The protective role of NO andthe opposite effects of VEGF in cyclosporine nephrotoxicity has been studied previously (6).However, the role of NO and VEGF in obstructive nephropathy is speculative and yet to bedefined.Aim: To investigate the effects of NO modulation on free radical formation, VEGF level, andhistopathological changes in a rat model of hydronephrosis due to UPJ obstruction.Method: 40 Wistar rats have been allocated into 4 groups where each contains 10 rats: Sham,Hydronephrosis, L-Arginine, and L-NAME. Left UPJ junction ligation was performed ingroups other than sham operation. Daily intraperitoneal injections of L-Arginine (100 mg/kg),and L-NAME (10 mg/kg) was done for 7 days postoperatively, in groups L-Arginine and L-NAME beside the UPJ obstruction. All animals were sacrificied at the postoperative 8. dayand the left kidneys were harvested for MDA and VEGF assays and for the histopathologicalevaluations.Results: MDA and NO levels were increased and VEGF level was decreased inhydronephrosis group when compared to sham.