Overektomize sıçanlarda hormon yerine koyma tedavisinin atorvastation ile konbinasyonunun kardiyovasküler sistem üzerindeki etkisinin araştırılması
The investigation of effects of combination of hormone replacement therapy with atorvastatin on cardiovascular system of ovariectomised rats
- Tez No: 192324
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLGÜN OZANSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETOverektomize sıçanlarda hormon yerine koyma tedavisinin atorvastatin ilekombinasyonunun kardiyovasküler sistem üzerinde etkisinin araştırılması.Post menapozal kadınlarda östrojen yokluğunun neden olduğu bazı metabolik ve vaskülerdeğişikliklere bağlı olarak kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkma sıklığı artmaktadır.Östrojen yerine koyma tedavisi (ÖYT) lipid metabolizmasını ve endotel fonksiyonlarıdüzenleyerek kardiyoprotektif etkiler göstermektedir.Buna karşın endometriyal hiperplaziyeneden olarak endometriyal kanser riskini artırmaktadır. ÖYT'ne progestinlerin eklenerekoluşturulan hormon yerine koyma tedavisi (HYT) endometrial kanser riskini düşürmekte fakatlipid metabolizmasında değişiklikler meydana getirerek EYT'nin kardiyoprotekif etkisiniazaltmaktadır. Bu yüzden çalışmamızda HRT ve hipolipidemik bir ajan olarak geniş çaplıkullanım yeri olan atorvastatin (3-hidroksi 3-metil glutaril koenzim-A redüktaz inhibitörü)kombinasyonunu kullandık, HYT ve ÖYT tedavilerini overektomize sıçanların genelözellikleri, vasküler fonksiyonu bakımından karşılaştırarak bu tedavi rejimlerininkardioprotektif etkilerinde bir değişiklik olup olmadığını inceledik. Overektomize Wistarsıçanlar dört gruba ayrılmıştır. 1. Overektomize kontrol grup (OVX) 2. ÖYT'li grup(OVX+E) 3. HYT'li grup (OVX+E+P) ve 4. HYT + atorvastatin tedavili grup(OVX+E+P+A). Tedavi rejimleri hayvanlara overektomi uygulandıktan 10 gün sonrabaşlatılmış ve 10 hafta boyunca uygulanmıştır. Bu süre sonunda bütün grupların bedenağırlıkları, kan basınçları, kan glukozları, plazma lipid düzeyleri, östrojen ve progesteronseviyeleri ölçülmüştür. Çeşitli agonistlerle inkübe edilen izole torasik aorta preparatlarındavasküler reaktivite cevapları isometrik olarak ölçülmüştür. OVX grubunda beden ağırlığındaanlamlı bir artış gözlenmiştir. Kan basıncı ve glukozu bakımından gruplar arasında farkgözlenmemiştir. Plazma östrojen düzeyleri bütün gruplarda artmış gözlenirken, progesterondüzeylerinde değişiklik görülmemiştir. KCL ve fenilefrin (FE) ile konsantrasyon yanıt eğrilerideğerlendirildiğinde, maksimum cevapların OVX grubunda artmış olduğu görülmüştür.Kasılma yanıtlarında maksimum azalma ÖYT grubunda gözlenirken, diğer iki tedavili gruptakasılma yanıtları daha az düşüş göstermiştir. Kalsiyumsuz ve TH ile inkübe edilenkalsiyumsuz ortamda FE ile kasılma yanıtlarının ÖYT grubunda anlamlı azaldığı gözlenirkendiğer iki grupta anlamlı düşüş olmadığı görülmüştür. Bulgular L-NAME ile preinkübasyonyapılmış aort preparatlarında bütün gruplarda kasılma yanıtlarının arttığını göstermektedirfakat en fazla artış OVX+E+P+A grubunda gözlenmiştir. Ayrıca indometazinlepreinkübasyon gruplar arasında anlamlı fark oluşturmamıştır. Fe ile önkastırma sağlananpreparatlarda Ach ile gevşeme yanıtlarında artış sırasıyla OVX+E, OVX+E+P+A, OVX+E+Pgruplarında gözlenmiştir. SNP ile ilde edilen gevşeme yanıtları bütün gruplarda benzerbulunmuştur. Sonuçlarımız overektomize sıçanlarda ÖYT'nin diğer tedavi rejimlerinden dahaçok vasküler fonksiyonları iyileştirdiğini göstermektedir.Anahtar sözcükler; aorta, atorvastatin, overektomi, östrojen, hormon yerine koyma tedavisi.Dosya adı: ÖZETDizin: C:\Documents and Settings\SAFAK\BelgelerimŞablon: C:\Documents and Settings\SAFAK\ApplicationData\Microsoft\Templates\Normal.dotBaşlık: ÖZETKonu:Yazar: SAFAKAnahtar Sözcük:Açıklamalar:Oluşturma Tarihi: 24.07.2006 08:08:00Düzeltme Sayısı: 1Son Kayıt: 24.07.2006 08:08:00Son Kaydeden: SAFAKDüzenleme Süresi: 1 DakikaSon Yazdırma Tarihi: 24.07.2006 08:09:00En Son Tüm YazdırmadaSayfa Sayısı: 2Sözcük Sayısı: 362(yaklaşık)Karakter Sayısı: 2.813(yaklaşık)
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe investigaton of effects of combination of hormone replacement therapy with atorvastatin oncardiovascular system of ovariectomised ratsThe incidence of cardiovascular diseases in postmeapozal women is increased due to some metabolicand vascular changes caused by deficiency of estrogen. Estrogen replacement treatment (ERT)induced cardioprotective effect by regulating lipid metabolism and endothelium functions. However, itincreases the risk of endometrial carcinoma by causing endometrial hyperplasia. Addition of progestinto ERT is called hormone replacement treatment (HRT) and this treatment decreases the risk ofendometrial carcinoma, but the atherogenic alterations in lipid metabolism decreases thecardioprotective effect of ERT. Because of these factors, in our study we used the combination ofHRT with atorvastatin ( 3-hydroxy-3-methylglutaryl coenzim A reductase inhibitor), which is a widelyused hypolipodemic drug, HRT and ERT to compare each of these treatments in their effects ingeneral properties and vascular functions of ovariectomized rats to investigate whether this treatmentcaused any change in cardioprotective effects. Ovariectomized Wistar rats are divided into fourgroups. 1. Ovariectomized control group (OVX) 2.ERT group (OVX+E) 3.HRT group (OVX+E+P)4.HRT + atorvastatin group (OVX+E+P+A). Treatment is started 10 days from the overiectomy andcontinued for 10 weeks. At the end, all the groups? body weights, blood pressures, glucose, plasmalipid, estrogen and progesterone levels are measured. The vascular reactivity responses determinedfrom isolated thorasic aorta preparations which are induced by various agonists are measuredisometrically. A significant increase in body weight of OVX group are observed. Differences in bloodpressure and glucose measurements are not observed between groups. Plasma estrogen levels areincreased all of group with treatment but plasma progesterone levels are unchanged. When KCl andphenylephrine (Phe) cumulative concentration- response curves are evaluated, it is seen that maximumresponses are increased in OVX group. The maximum decrease in contraction responses observed inERT group, whereas a less decrease in contraction response occurred in two other groups. In Ca-freemedium and thapsigargin preincubated Ca-free medium, it is observed that Phe contraction responsesare decreased significantly in ERT group and it is also determined that there is not a significantdifference between other two groups . It is observed that L-NAME preincubation increased Phe-induced contraction responses in all groups, besides the maximum increase is measured inOVX+E+P+A group. It is observed that indometacin preincubation made no statistical differencebetween groups is not obtained. In preparations, of aorta with Phe precontracted, increased ACh-induced relaxation responses are observed in OVX+E, OVX+E+P+A ve OVX+E+P treatment groupsrespectively. Values of relaxation responses obtained by SNP were similiar in all of groups. Ourresults suggested that the ERT is better than other treatments in the improvement of vascular functionsin ovariecomized rats.Key words; aorta, atorvastatin, ovariectomy, estrogen, hormone replacement therapy.Dosya adı: safak_ulusoylar_ozet_enDizin: C:\Documents and Settings\SAFAK\DesktopŞablon: C:\Documents and Settings\SAFAK\ApplicationData\Microsoft\Templates\Normal.dotBaşlık: SUMMARYKonu:Yazar: SAFAKAnahtar Sözcük:Açıklamalar:Oluşturma Tarihi: 20.07.2006 12:54:00Düzeltme Sayısı: 1Son Kayıt: 20.07.2006 12:54:00Son Kaydeden: SAFAKDüzenleme Süresi: 1 DakikaSon Yazdırma Tarihi: 20.07.2006 12:55:00En Son Tüm YazdırmadaSayfa Sayısı: 1Sözcük Sayısı: 458(yaklaşık)Karakter Sayısı: 2.805(yaklaşık)