Akciğer kanserinde büyüme faktörleri
Growth factors in lung cancer
  1. Tez No: 192344
  2. Yazar: NUSRET ALP ONATASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZKAN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZETAkciğer kanseri, ülkemizde ve birçok ülkede genel ölüm nedenleri arasında kalphastalıklarından sonra gelmesi ve gittikçe artan insidansı sebebiyle çok ciddi bir sağlıksorunudur. Günümüzde bu sağlık sorunu ile ilgili birçok araştırma yapılmakta ve problemfarklı yönleriyle ele alınmaktadır.Akciğer kanseri tedavisi araştırmalarında ele alınan yaklaşımlardan biri de,tümöral oluşumu destekleyen en önemli faktör olan yeni damar oluşumlarını ve buoluşumlara sebep olan çeşitli mediatörleri incelemek ve bu moleküllerin araştırılması ilekanser tablosundaki rollerini belirleme amacı güder.Bu çalışmada insülin-benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1), insülin-benzeri büyümefaktörü bağlayıcı protein-3 (IGFBP-3), bazik-fibroblast büyüme faktörü (bFGF), vaskülerendotelyal büyüme faktörü (VEGF), transforme edici büyüme faktörü-beta (TGF-betayada TGF-β) ve tümör nekroz faktör-alfa (TNF-alpha yada TNF-α) düzeylerinin,oluşturulan akciğer kanserli hasta grubunda ölçülmesi ve sağlıklı kontrol grubuylakarşılaştırılması amaçlandı.Serum VEGF düzeyleri hasta grubunda, sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlışekilde yüksek bulundu (p0.05).Bu bulgular, konu hakında yapılan diğer benzer çalışmalar göz önüne alındığında,akciğer kanserli hastalarda VEGF, TGF-beta ve TNF-alfa'nın artmış düzeylerinidoğrulamakta ve ileride bu faktörlerin değerlerinin tanısal belirteç olabileceği kanısınıgüçlendirmektedir.IGF-1, IGFBP-3 ve bFGF düzeylerinin ölçümler sonucu çıkan değerleri ise bufaktörlerin miktarlarının akciğer kanserinde göze çarpan bir değişiklik göstermediğiniortaya koysa da bu çalışma, gerek IGF-1 ve IGFBP-3, gerekse VEGF ve bFGF hakkındadaha geniş çalışmaların yapılması gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
ÖZET ( ngilizce/ English)Lung cancer is the one of the most serious health problems in many countriesincluding Turkey, gradually increasing incidence. It's a general death reason just afterheart diseases. In present, there are many researches ongoing about it and this problem isbeing investigated with different points of view. One of the approaches used in lungcancer researches aims to investigate neovascularizations which is the most importantfactor supporting tumor development and various mediators causing thisneovascularizations.This study aimed to assay the levels of IGF-1, IGFBP-3, bFGF, VEGF, TGF-betaand TNF-alpha in sera of lung cancer group and to compare this levels with healthycontrol group.VEGF serum levels were found significantly higher (p0.05) in IGF-1, IGFBP-3and bFGF levels of patient group compared to healthy control group.When the other similar studies carried on about this subject are taken intoaccount, this findings confirm the increased levels of VEGF, bFGF, TGF-beta and TNF-alpha in lung cancer patients , and support the idea of these factors might be diagnosticbiomarkers soon.Altought measured IGF-1, IGFBP-3 and bFGF levels showed no significantchanges in lung cancer, this study pointed out that more comprehensive studies should becarried out about these molecules.